Tästä täytyy tulla loppu....

Miks just mua kiusataan?! En ole tehnyt kenellekkään yhtään mitään ja silti muut vaan jaksavat kiusata minua. Minua ollaa kiusattu tarhasta asti, ja olen nyt ammattikoulussa, ja ei väliä millä luokalla olen ollut tms. mutta aina ollaan kiusattu.

Mitä voisin tehdä kiusaajilleni? En voi ruveta väkivaltaseks koska sit lennän nopeemmin koulusta mitä edes pääsin sinne...
7505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

en voi tietää miltä susta tuntuu ja miten sinua kiusataan, mutta koita olla välittämättä niistä kiusaajista. itse koin kiusaamista ala-asteella ja se teki mulle jäätävän kuoren, jota en saa enää sulatettua.
ja se, miksi ne juuri sut valitsi, niin sitä ei voi tietää, ne vaan ottaa ja valitsee jonkun. yritä olla vahva, haistata kiusaajille vitut ja ihan sano ne niille ääneen. jos et väkivaltaa halua käyttää ni etpä paljoo muutakaan voi tehdä. sanomiset itse kiusaajille tai opettajille tai muille vastaaville ei yleensä auta. mein koulussa yks jätkä veti kiusaajaansa puukolla vatsaan. no puukottajahan sit lenti tietysti ulos koulusta, mutta saipahan ainakin kostettua ku kerran sitä niin tahtoi. sun on vain kestettävä, ja olla välittämättä, vaikka se ei helposti onnistukkaan.

kai saat tukee muista ihmisistä opiskelun ulkopuolella? toivottavasti omistat kavereita, kivan perheen, tai ehkäpä poika/tyttöystävän?
Ja vaikka et omistaisikaan kavereita, niin kai sitä yksinkin jaksaa. Tai no, minä en jaksa olla enää yhtään yksin ja olempa jo suunnitellutkin jotain ''kivaa'' muutaman vuoden päähän ku ei enää vaan kestä.

Äänestä
  • Tiedän sen.... Mutta jos mä alkaisin puukon kanssa heilumaan tuolla ni sitte olis sairaaloissa vähä täyttä, meinaan ku niitä kiusaajia on satoja. Joka koulusta eri puolilta kaupunkeja jne. Ja kiusaajat niin.... ne on tyttöjä sekä poikia, ja ikäluokka on ihan uskomaton... 2v nuoremmat ylös päin aina 2v vanhempiin asti.

    No ei niitä kavereita juurikaan ole...
    Ja tiedän kyllä ettei se auta mitään vaikka sanoisi kenelle siitä.... opettajat märäntyy peukalo perseessä vaan ja ajattelee että kyllä se ohi menee tms.

    Äänestä

Miksi joku on kiusaaja? - siitä kannattaisi aloittaa.
Mun mielestä ihminen, joka sortuu kiusaamiseen on omalla tavalla heikko. Saattaa jopa ajatella "kiusaan jotten tule kiusatuksi". Kyseessä saattaa olla myös "ego" kysymys; mitä kiusaajan kaverit odottavat kiusaajalta (=lisää kiusaamista)?
Uskoakseni kiusaaja näkee kiusatun heikonpuolen ja ymmärtää, että juuri hänet on helppo alistaa. Näin kiusaaja saa suosiota (samankaltaistensa parissa). Todennäköisesti suurin kiusaamisen syy on se, että näin tulee "tunnetuksi" ja pelätyksi. Suosiota?
Mutta... kuvittele tilanne, jossa Sinä ja kiusaajasi olette kahdestaan. Kummallakaan ei ole tukijoukkoja. Mitä veikkaat, miten käy? Mielestäni voisi käydä seuraavanlaiseksi: "miksi kiusata, jos ketään ei ole näkemässä sitä"

Puhu koulussasi. Se helpottaa. Et ole vasikka tuolloin. Sinä olet uhri. Uhri voi auttaa itseään. Kukaan ulkopuolinen ei sitä tee - valitettavasti.
Tai sitten, ole vahva. Laita kova kovaa vasten. Jos puolustat itseäsi...kiusaaja ymmärtää ettei sinua helposti alisteta!

tsemppii sulle hei :)

Äänestä
  • No niin. Onhan se tietysti noinkin, mutta sitä ihmettelen kun siis juuri tulin koulusta ja yks meidän luokkalainen oli levitelly mun henk koht asioita ku se oli tehny todella lapsellista pilaa musta... ja siis se kaveri niin, mä pystyisin löylyttää sen tod helposti. mun pitune ja painone kaveri, jos me oltais kahestaa jossai ja tulis tappelu ni lopputulos on sama ku heittäis kolikkoa, eli kummallakin on sama todennäköisyys saada yhtä paljo turpaansa ja antaa turpii...

    tänään ajattelin että sanonko ensin opolle tästä ja sitten menisin vasta antamaan turpaa sille..... mutta siis kun olen ihan ``running out of ideas`` eli kaikkia ollaan kokeiltu, koulussa, kotona jne.
    mutta silti kiusataan...

    Äänestä

  • Fager kirjoitti:

    No niin. Onhan se tietysti noinkin, mutta sitä ihmettelen kun siis juuri tulin koulusta ja yks meidän luokkalainen oli levitelly mun henk koht asioita ku se oli tehny todella lapsellista pilaa musta... ja siis se kaveri niin, mä pystyisin löylyttää sen tod helposti. mun pitune ja painone kaveri, jos me oltais kahestaa jossai ja tulis tappelu ni lopputulos on sama ku heittäis kolikkoa, eli kummallakin on sama todennäköisyys saada yhtä paljo turpaansa ja antaa turpii...

    tänään ajattelin että sanonko ensin opolle tästä ja sitten menisin vasta antamaan turpaa sille..... mutta siis kun olen ihan ``running out of ideas`` eli kaikkia ollaan kokeiltu, koulussa, kotona jne.
    mutta silti kiusataan...

    jos pystyt, löylytä se! jos kerta mikään muu ei auta, näytä sille mistä kana *usee.
    Tietyisti, väkivalta ei ratkase (saattaakin jopa pahentaa tilannetta). Kinkkinen tilanne.

    Valtion enkelit auttaa ainakin (poliisit!)

    Äänestä

Hei! Minua kiusattiin vuosikausia ja syytä on vaikea sanoa edelleenkään.

Mutta, kerron sinulle yhden asian.

Kiusattu on aina kiusattu, jos hän itse ajattelee olevansa kiusattu.

Kun menet uuteen yhteisöön, aloitat uuden koulun tai menet uuteen työpaikkaan, älä heti jännitä, että milloin sinua aletaan kiusaamaan ja pilkkaamaan. Jos ajattelet, että "kohta kiusaaminen kuitenkin alkaa", voit olla varma että se todella kohta alkaa.

Kiusattu on aina kiusattu, ellei hän itse toisin päätä.

Olen itse päättänyt, pitkän ja vaikean peruskouluajan jälkeen, että varpailleni ei hypitä, vaan minä olen hyvä tyyppi muiden joukossa. Tee sinäkin samoin.

Ole vahva, älä pelkää, usko itseesi ja katso eteenpäin. Katso silmiin ja koeta luottaa ihmisiin. Ennen kaikkea, anna anteeksi ja ymmärrä heitä.

Älä suostu olemaan kiusattu! Olet vahva, olet hieno ihminen JUURI SELLAISENA kuin olet.

Äänestä
  • ``Ole vahva, älä pelkää, usko itseesi ja katso eteenpäin. Katso silmiin ja koeta luottaa ihmisiin. Ennen kaikkea, anna anteeksi ja ymmärrä heitä. ``

    No niinhän minä juuri teen! Mutta lopputulos on aina sama. Olen vahva (fyysisesti), en pelkää, ja uskon itseeni.

    Sitä ihmettelen vaan niin paljon että miks jotkut ääliöt ei kasva koskaan aikuisiks! Yks 17v äijä teki mulle pilaa viime keskiviikkona. Voi jeesus sentää iso ``mies`` *unat ja kaikki ja silti semmone ääliö, ei taida tulla siitäkää uunosta koskaa pojan kloppia suurempaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fager kirjoitti:

Miks just mua kiusataan?! En ole tehnyt kenellekkään yhtään mitään ja silti muut vaan jaksavat kiusata minua. Minua ollaa kiusattu tarhasta asti, ja olen nyt ammattikoulussa, ja ei väliä millä luokalla olen ollut tms. mutta aina ollaan kiusattu.

Mitä voisin tehdä kiusaajilleni? En voi ruveta väkivaltaseks koska sit lennän nopeemmin koulusta mitä edes pääsin sinne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu