Olen niin hemmetin täynnä työtä ja työpaikkaani,enkä saa itsestäni sen verran potkua,että ottaisin ja lähtisin.
Mietityttää hakisko opiskelemaan samaa/uutta alaa vai vaihtaisko vaan työpaikkaa,vai vaihtaisko työpaikkaa ja alaa.
Vai...
Mietityttää hakisko opiskelemaan samaa/uutta alaa vai vaihtaisko vaan työpaikkaa,vai vaihtaisko työpaikkaa ja alaa.
Vai...
Vastaukset 11
Vanhimmat
harrastuksia ja virikkeitä, unohda työ hetkeksi ja nauti muista elämän tarjoamista mahdolliuuksista. Miksi antaa kaikkensa työlle kun parempiakin kohteita löytyy.
kun voit ikäsi puolesta meikäläisellä on muutama vuosi eläkkeeseen ja muutamia sairas kirjoituksia takana niin ei uskalla ajatellakkaan vaihtoa vaikka kyllästyttää
Selvitä ensin todellinen työtilanne alalle, jonne haluat. Joka alalla näyttää olevan sen verran kova kilpailu, että työllisyys ei välttämättä ole taattu koulutuksen jälkeen. Turvallisin vaihtoehto on hakea uutta työpaikkaa..
itsestään selviä asioita
Olen myös tavannut ihmisiä, jotka eivät ole ajatelleet loppuun asti.
puolestaan
Eikö tämä palsta ole ajatustenvaihtoa varten? Muuten minua ei tippaakaan kiinnosta sinun huono-olosi, joten vitt..le rauhassa jollekulle muulle ;).
Aika moni oppilaitos tai lehdistö antaa liian hyvän kuvan siitä, kuinka opiskelijat sijoittuvat. Rehellisimmän mielipiteen saa heiltä, jotka ovat jo alalla tai jotka ovat valmistuneet ja hakevat töitä.
Näin kokeneena työttömänä neuvoisin haeskelemaan uutta työpaikkaa.
Itse leipäännyin viime vuosituhannen lopulla ammattiini sekä työnantajiini. Siis alan vaihtoon. Kouluttautumista. Ja tämä vuosituhat onkin sitten mennyt lähinnä työttömänä, orjatöissä tai harjoitteluissa. Vuoteen ei ole ollut tuloja.
Mielestäni suomessa on huutava pula palkanmaksajista, töitä ja työttömiä täällä riittää oikein erinomaisesti.
Ja mie olen kanssa ihan kypsä, melkein neljäkymmentä työvuotta takana. Työpaikat on olleet ihan jees, viimeisimmässäkin reilut kakskyt vuotta, mutta ei enää jaksais innostua ja sitä työssäni tarvittais.
Mulla ei ole ollut edes mitään äitiyslomiakaan välissä, työn ohessa lähes jatkuvaa opiskelua, kesälomat max kolmen viikon pätkissä. Orjaksi itseni tunnen, työpäivät on pitkiä, palkka suhteessa tehtyyn työmäärään ihan perseestä.
Voisin jäädä eläkkeelle vaikka vähän pienemmälläkin rahalla.
Pitäisi olla tuo neljäkymmentä vuotta työelämässä ja siitä sitten eläke. En ole kade työttömille enkä sairaille, mutta ....
kaikkeen paskaan. ihmisellä yksi elämä ja sitten saat katua kun huitelet kuuttakymppiä niinkuin minä. Älä sinä sitä virhettä tee. Opiskele jätä jalka ovenväliin työhön. Aina pitää olla takaportti auki.
Kiitos paljon kaikille kirjottaneille!!
Kypsyttelen vielä päätöstäni,mutta tammikuun alusta,viimestään,sanon itseni irti.Täytynee pitää hiukan vapaata(vaikka rahallisesti ei kannata)ja miettiä asioita.
Ei tosiaan mitään mieltä ajaa itseänsä ihan loppuun kun työn kuitenkin pitäisi olla vain osa elämää.