Koiranomistajat

ovat kyllä tyhmempiä kuin piskinsä. Antavat niiden paskoa mihin sattuu jälkiä korjaamatta.Toisten pihoille, keskelle katua, jalkakäytävää tai polkua.
Vain kerran olen nähnyt koiraa ulkoiluttavan kerään paskat pois.
171744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

narun molemmissa päissä. Varsinkin Karhuvuoressa näitä tolloja riittää.

Äänestä
  • Turha koiraa on siitä syyttää siitä minne se paskoo! Ei se koira itse niitä jätöksiään korjaa. Syy on vain ja ainoastaan omistajan.

    Äänestä

ihan pokkana, vaikka ehdottomasti kielletty.
En usko, että omakotitalon omistaja paskattaa koiraansa omalle pihalle.
Hitto, että kuvottaa nää koiranomistajat kerrostaloissa.

Miks yleensä pitää kerrostalossa koiraa (isoa),jos ei jaksa sitä muualle viedä paskomaan.
Sit jos asiasta huomauttaa, niin saa äkäiset mulkoilut tai koiranvihaajan maineen.

Äänestä
  • että yks nainen ei vie tanskandoggiaan muualle lenkille, kuin oven viereen tarpeilleen.

    Äänestä

  • kuulin kirjoitti:

    että yks nainen ei vie tanskandoggiaan muualle lenkille, kuin oven viereen tarpeilleen.

    en mie ainakaa mitää paskaa käy keräämään pois...jos koira tekee tarpeensa johokki ni sit ne on siinä..on omaa hölmöyttä mennä kävelemään päälle.

    Äänestä

kyllä vaan paskatan omat koirani ihka omalla pihalla ja korjaan jätökset heti.Koirani ovat hyvin pientä rotua mutta jos ei riitä paskasta kovaa mekastusta niin ainahan sitä puhetta riittää vaikka haukkumisesta,niin koirien tietysti,kumma tapa täällä lappeenrannassa on pitää huolta toisten asioista omat ovat varmaan kondiksessa.

Äänestä
  • Olen,muutes samaa mieltä..niin siis,että jokaisen pitäisi keskittyä,niihin omiin tekemisiin ja omiin lemmikkeihin.Eikä naapureiden.Mutta,jos ei ole muuta kun aikaa ja sekin tylsää..niin kytätään naapureita ja juorutaan heidän tekemiset hieman "väritetyllä" versiolla.

    Äänestä

  • Yksityispihallasi saat tehdä jotakuinkin kuten mieli halajaa.

    Millekään yleiselle ja yhteiselle väylälle ei vastuullinen lemmikinomistaja jätä kalleimman ystävänsä kikkaroita. Parempi olisi ohjata lemmikki (ainakin koira) tekemään tarpeensa pensaiden ääreen, jonne yksikään ihminen ei hakeudu eikä näin ollen tahraa jalkineitaan.

    On epäoikeudenmukaista syyttää jätöksien jälkihoitoon asiallisesti suhtauvia lemmikinomistajia. Sen sijaan veltot ja törkeilevät lemmikinomistajat ottakoot vastaan oikeutetun paheksuva kritiikki, kunnes käytös paranee ja jää pysyväksi.

    Äänestä

  • Erinomaista toimintaa koirankakkojen kanssa!

    Itse en ole koirien haukkumiseen puuttunut, jos en ole sitä kuullut, tai jos se ei ole häirinnyt. Mutta kun koittaa nukkua päivällä ja naapurin piski räksyttää 4:ttä tuntia, niin se _hieman_ rupee kypsyttämään ja herättää jopa laittomia ajatuksia.

    Voin luvata että kertaakaan ei ole koiran tai sen omistajan asiat tulleet mieleen, saatikka että olisin niitä käynyt ilmoittamassa, ihan itsekseen.

    Omat asiat on kohta siinä kunnossa, että uskaltaa harkita vakavasti koiran hommaamista. Pidän kerrostaloasumisesta joten olen koittanut kartoittaa kerrostaloon sopivaa koiraa. Ehdotuksia?

    Äänestä

Pikku söpöläisten annetaan hyppiä ihmisten päälle 10m narun päässä mistään välittämättä. Kaikki eivät siitä sinun haisevasta ja kuolaavasta pikku söpöläisestä tykkää.

Kun sen annetaan paskoa keskelle jalkakäytävää niin ei voi omistajaa ymmärtää.

Äänestä

missä on vastuu !!

kerätkää paskat !!!

Äänestä
  • koiranomistajat ei tunne vastuuta !!!!

    siksi en niitä arvosta. Ne on luikurisakkia. paskat lykätään ihmisten kulkuteille - hyi stana...

    Äänestä

  • paskamaksu ???? kirjoitti:

    koiranomistajat ei tunne vastuuta !!!!

    siksi en niitä arvosta. Ne on luikurisakkia. paskat lykätään ihmisten kulkuteille - hyi stana...

    koiranpaskoista, mutta kieltämättä suututti viime kesänä, kun nousin lapsen kanssa katujunasta hiekkalinnan parkissa ja heti kun lähdin työntämään lastani rattaissa, pyöriin tarttui tuoretta koiranpaskaa. Silloin otti hermoon ihmisten välinpitämättömyys. Ripulipaskat olivat minigolf-kentän alueella. Todella sivistymätöntä jättää niitä keskelle aluetta, jossa on taatusti lapsia.

    Äänestä

sinä on että koiranpaskasta jaksetaan jauhaa loputtomiin mutta muusta roskaamisesta ei puhuta mitään?Menkääpä huviksenne vaikka keskustan linja-autopysäkille...Kyllä on limppiä limpin vieressä ja tupannatsaa pinossa.Nehän ei kulkeudu kengissä?
Saratieltä voisalmentielle tulevan pyörätien päässä olevan pysäkin ympäristö on silmää hivelevää katseltavaa, löytyy roskaa joka lähtöön.
Ei lenkkiä ettei rikottua lasia näe jossain.No se ei kulkeudu kengissä, mutta muuta vahinkoa tekee kyllä.
Löytyy "mäyräkoiran" kuoria,pikaruokapaikkojen käärepapereita,tupakka- ja karkkiaskeja varmasti koko myytävänä oleva arsenaali.Polkupyöränromuja ja muuta rojua.Roskapusseja.Siis täysiä.
Ja se ei häritse ketään?Paska sentään ajastaan maatuu.Ja kyllähän siellä on seassa ihmispaskaakin...Ja linnunpaskaa,kissanpaskaa,oravanpaskaa jne.

Äänestä
  • No enpä menis tota allekkirjoittamaan etteikö omakotitaloihmiset olis törkeitä mitä tulee koiran paskotuttamiseen. Lauritsalassa eräskin rouvashenkilö kultsunsa kanssa vartavasten pysähtyy viereisten kerrostalojen pihaan(nurmikkoalue, jossa lapsen kesäihin leikkii) ja odottaa että koira joko kusee tai paskoo!!!!

    Paskotuttas sinne omalle pihalleen! Kyllä se vituttaa taas kun talvi tulee ja eräät laiskat pullamössöihmiset ei jaksa sitä koiraansa käskeä vähän syrjempää (mettään) vääntämään niitä paskoja!

    Se on selvä että jos tänä talvena näen jonkun koiranomistajan antavan koiransa paskoa ihan tien laitaan, niin tietää mitä postilaatikostansa sen jälkeen läytää.

    Nimimerkillä: "lähes päivittäin toisten koirien paskoja omista kengistään ja omien koirien tassuista pesemässä"

    Äänestä

-Koiranomistajat ovat täyttä roskasakkaia.

-Siivottomampia, kuin pultsarit !

-koiran paskat lykätään piittaamatta muista ihmisitä.
Kulkuväylille, kävelyteille ja pihoille.

SIIVOTONTA PASKASAKIN ELÄMÄÄ !!!

Äänestä
  • Minä olen yhden kerran nähnyt koiranulkoiluttajan ottavan kakat pussiin. Ja se oli sellainen varmaan 80-vuotias mummeli, joka juuri ja juuri taipui ottamaan. Hänelle ruusuja paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kengässä... kirjoitti:

ovat kyllä tyhmempiä kuin piskinsä. Antavat niiden paskoa mihin sattuu jälkiä korjaamatta.Toisten pihoille, keskelle katua, jalkakäytävää tai polkua.
Vain kerran olen nähnyt koiraa ulkoiluttavan kerään paskat pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu