Mec-Air

Ilman paineita

Kävin paikallisessa,Mechelin Co:ssa kompressori kaupoilla. Myyjä suositteli ostamaan Mec-Air comet 402:sen. Sanoi että riittää,pulttip.naulaimille ja maalaamiseen.Tuotto on 260l/min.Pitäisi olla laatu merkki,olisiko kenelläkään kokemusta tästä merkistä. Kone tulisi.koti käyttöön.Hinta oisi tingittynä 400 euroa.

5

5324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • carpenter.

      viimeistelynaulaimeen ja ruiskuun sopii pienimmätkin kompurat.mutta jos tarviipi runkonaulainta,tarvii olla painesäiliöllä kokoa,ettei kompura huuda kokoajan.ja pulttiavaimeen tarvii normaalisti kovemmat paineet,kun on säädetty.muuten ei ainakaan rengaskaupan jälkeen pultit aukea.eli jos haluaa pulttipyssyn toimivan kunnolla,pitää painesäätäjästä ruuvata paineita lisää.
      kyseisestä mallista en tiedä,mikä on.
      mutta jos tosissaan tarvii kompressoria,kannattaa ottaa vähän isompisäiliöinen,ja mieluusti tehoinenkin
      t:puuseppä itte

    • ja laatu

      Kompukka on yksi niistä vehkeistä joihin ei mielestäni kannata investoida ns.laatumerkkeihin varsinkaan kotikäytössä. Tekniikka on melkolailla samankaltaista kaikissa. Joten sijoittaisin laatuun varatut lisäeurot isompaan malliin.
      Tosin jotkut näkee jopa vasaroissa suuria laatueroja ja ostavat satasen ludenuijia ja ovat tyytyväisiä.

      • on paljonkin

        Jos kompuraa ei käytetä työmailla pitkien sähkölinjojen päässä, halvemmatkin käy usein. Jos jännite heiluu ja on alijännitettä (vieressä huutaa iso sirkkeli jne.) Saattaa halpa kompura hajota. Alijännitteellä ei lähde käyntiin, vaan moottori on oikosulussa ja palaa. Kalliimmissa koneissa suojaukset on.
        Kun mennään tosi kaliisiin vehkeisiin, ovat ne hyvin luotettavia pakkasella, matalalla jännitteellä jne. Mutta jos sellaista ei tarvita, miksi maksaa.


    • senco2

      Se on kyllä totta mitä myyjä kertonut, mutta itsellä on sencon kompura tuotto on isompi ja itse ainakin sain sen alle 400 eskon...

    • jiihaa222

      hyvä peli. toiminut raksalla yli 10v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe