Yläluomessani on ollut pieni kova patti jo joitakin viikkoja. Haeskelin netistä tietoa ja lähin tältä vaikuttava vaiva olisi luomirauhanen. Tämä minun pattini vaan ei ole koskaan ollut kipeä ja ilmestyi ihan yllättäen, yhtenä päivänä kun olin laittamassa luomiväriä niin huomasin sen siinä. Patti tuntuu kovalta, noin herneen kokoiselta. Se ei arista eikä punoita mutta näkyy kuitenkin kohoumana yläluomessa ulospäin. Olen tässä odotellut lääkärille menon kanssa koska luomirauhanen häviää itsestään muutaman kuukauden kuluessa, ajattelin odottaa katoaako tämäkin.
Nyt saman silmän alaluomi on ripsien alta vähän arka, näyttäisi olevan pari pientä haavaa. Voi olla että olen hangannut silmää turhan kovaa tai sitten tämäkin vaiva liittyy tuohon pattiin?
Kuulostaako tämä luomirauhaselta vai voisiko olla jotain muuta, jotain vakavampaa?
Lääkäriin soittelen joulukuun alussa jos patti on vielä paikallaan.
Outo patti yläluomessa
3
896
Vastaukset
- tukkeutunut
kyynelkanava, entisvanhaan sanottuna näärännäppy.
Menee ohi itsestäänkin, kun tarpeeksi kypsyy pursuu töhnä silmää hieroessa pois.
Itselläni tulee aika ajoin aina samaan paikkaan. Puristan sen kypsyneenä varovasti pois. Voi toki olla joku muukin, jos ei häviä, mene lääkäriin.- dsgshdjjj
vaan ylempänä ja silmän ulkonurkassa.
- muttei ihan nappiin
Jos on ripsien rajassa on tosiaan näärännäppy joka on karvatupen akuutti bakteeritulehdus, kipeä erittävä nysty.
Kyynelkanavat alkavat silmäluomien sisänurkasta ja kulkevat nenäntyveen ja siitä alas sierainten lähelle. Ei liity varmaan tähän mitenkään.
Luomirakkula on todennäköisin diagnoosi, kivuton patti "keskellä" luomea. Pienenee varmaan puolen vuoden aikana itsestäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271867- 1071520
- 771411
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671066- 61912
- 47896
- 64863
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27830Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62797- 127795