lahjalistat

kaisu

hei,
mitä mieltä olette lahjalistasta, rajoittaako tai loukkaako se kutsuttuja vieraita??

4

722

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petra

      Ei missään nimessä.

      Mitä suuremmat juhlat, sitä enemmän ihmisiä, jotka eivät tiedä hääparin tarpeista ja mausta yhtään mitään.

      Lahjojen miettiminen on useasti aika työlästä ja jos lahjalista on laadittu järkevissä puitteissa, vältetty ylihinnoiteltuja tuotteita ja löytyy joka kukkarolle sopivaa, ei parempaa ideaa voi ollakaan.

      Oman persoonallisen lisänsä saa lahjoihin satsaamalla sitten kortteihin. Niihin voi rustata runoa, mietelmiä, askarrella alusta lähtien itse ja toivon mukaan hääpari myös älyää kortit lukea sekä arvostaa, mikä ajatuksella on heille kortin myötä osoitettu.

    • WIIWI77

      kyllä lahjalista on todella hyvä! Monien vieraiden on vaikea keksiä lahjoja etenkin jos hääpari on asunut jo vuosia yhdes. ja lahjalista vähentää "turhien" tavaroiden saamista....

    • Anonyymi

      Omat häät on tässä tulossa ja olen kanssa vähän tutkinut tuota asiaa lukemalla komennetteja täältä ja muilta palstoilta. Näyttää siltä, että puolet kiittää ja toinen puoli vetää herneen nenään. Useimmissa kommenteissa missä listaa moititaan, niin on listalle laitettu liian kalliita juttuja ja/tai lista on esitetty niin, että siinä olevia juttuja pitää (ehdottomasti) hankkia, eikä muita sovi tuoda ollenkaan. Jos tuon puolen osaa hoitaa fiksusti, niin taitaa jäädä hyvinkin kiitoksen puolelle.

      Katselin kanssa vähän noita palveluita, ja näyttää siltä, että me laitetaan omatoivelista http://bit.do/toivelista ainakin tuohon suomalaiseen nettipalveluun.

      • Anonyymi

        Jos pariskunta on hankkinut kaiken tarpeellisen yhdessä jo ennen häitä, kannattaa varmaan pyytää rahaa siinä tapauksessa lahjaksi. Moni käyttää saamansa rahat häämatkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2737
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      298
      2632
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1080
    7. 57
      782
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      781
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. 55
      682
    Aihe