lahjalistat

kaisu

hei,
mitä mieltä olette lahjalistasta, rajoittaako tai loukkaako se kutsuttuja vieraita??

4

771

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petra

      Ei missään nimessä.

      Mitä suuremmat juhlat, sitä enemmän ihmisiä, jotka eivät tiedä hääparin tarpeista ja mausta yhtään mitään.

      Lahjojen miettiminen on useasti aika työlästä ja jos lahjalista on laadittu järkevissä puitteissa, vältetty ylihinnoiteltuja tuotteita ja löytyy joka kukkarolle sopivaa, ei parempaa ideaa voi ollakaan.

      Oman persoonallisen lisänsä saa lahjoihin satsaamalla sitten kortteihin. Niihin voi rustata runoa, mietelmiä, askarrella alusta lähtien itse ja toivon mukaan hääpari myös älyää kortit lukea sekä arvostaa, mikä ajatuksella on heille kortin myötä osoitettu.

    • WIIWI77

      kyllä lahjalista on todella hyvä! Monien vieraiden on vaikea keksiä lahjoja etenkin jos hääpari on asunut jo vuosia yhdes. ja lahjalista vähentää "turhien" tavaroiden saamista....

    • Anonyymi

      Omat häät on tässä tulossa ja olen kanssa vähän tutkinut tuota asiaa lukemalla komennetteja täältä ja muilta palstoilta. Näyttää siltä, että puolet kiittää ja toinen puoli vetää herneen nenään. Useimmissa kommenteissa missä listaa moititaan, niin on listalle laitettu liian kalliita juttuja ja/tai lista on esitetty niin, että siinä olevia juttuja pitää (ehdottomasti) hankkia, eikä muita sovi tuoda ollenkaan. Jos tuon puolen osaa hoitaa fiksusti, niin taitaa jäädä hyvinkin kiitoksen puolelle.

      Katselin kanssa vähän noita palveluita, ja näyttää siltä, että me laitetaan omatoivelista http://bit.do/toivelista ainakin tuohon suomalaiseen nettipalveluun.

      • Anonyymi

        Jos pariskunta on hankkinut kaiken tarpeellisen yhdessä jo ennen häitä, kannattaa varmaan pyytää rahaa siinä tapauksessa lahjaksi. Moni käyttää saamansa rahat häämatkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1598
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1309
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      509
      1257
    4. 65
      1021
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      980
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      766
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      111
      743
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      732
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      38
      648
    Aihe