Luomen poisto

Huomasin juuri ulkonevan luomen häpyhuulessa. Paikka hieman mietityttää... Luomethan kannattaa aina poistaa mikäli ne on häiritsevässä paikassa tai ne jotenkin muuttuu. Voiko tällaisen kriittisessä paikassa olevan luomen poistaa yleislääkäri vai tarvitaanko siihen gynekologi?
41978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paikka on ehkä sellainen, että on mukavampi käydä gynekologilla. Tietää sopivat puudutteet tuohon paikkaan. En tiedä voiko tehdä ihan samalla käynnillä vai vaatiiko peräti pienen sairaalareissun (sairaalaan sisälle ja toimenpiteen jälkeen ulos) eli sellaiset steriilit olosuhteet.

Voipi myös olla, että gynekologi katsoo, että luomi voi siinä vielä olla kun ei ole ärsyyntynyt tms. Ehkä sitten, jos alkaa vaivaamaan tai muuttumaan niin operaatio sitten siis vasta sitten.

Itse tuossa tilanteessa mainitsisin luomesta gynekäkynnin yhteydessä enkä yleislääkärille välttämättä näyttäisi ollenkaan.

Äänestä

yleislääkärillä voi käydä myös.jos luomessa häiriintyy tai verta usein kannatta poista esim osuu kaulakorun kanssa.minulle oli kaulassa luomi sitten poistanut sen.puudutuksen ei hirveä ole kun ei tuntunut missään mutta tunsin ompelun tikkiä hiukan tekemässä.

Äänestä

Minulla myös isohko ulkoneva luomi aralla paikalla, ihan klitoriksen vieressä. Ollut aina, enkä aiemmin edes poistoa ole miettinyt, mutta nyt viime aikoina luomi on alkanut tuntumaan aralta ja vähän kipeältäkin.

Joten tuumailin soittaa ihan oman kunnan tk:een ja kysäistä onnistuisko poistaa siellä. Kyllähän se lääkäri sitten passittaa gynekologille jos ei sitä pysty poistamaan.

Itseäkin kyllä vähän huolettaa että mitenköhän poisto sujuu, kait se vain leikataan veitsellä..? Ja jos tikkejä laitetaan että eivät vain tulehtuisi. Kipeähän se varmasti tuolla alapäässä on.

Äänestä
  • Yleensähän alapään haavat (juuri esim synnytyksen yhteydessä tulleet) paranevat hyvin, koska alue on sen verran verekästä. Kunhan vain muistaa hyvän hygienian. Saakohan tällaisesta toimenpiteestä sitten sairauslomaa jos työ on kovin fyysistä? Itse olen kunnan terveyskeskuksessa töissä, joten on melkein pakko mennä sitten tähän luomenpoistoon yksityiselle puolelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liina kirjoitti:

Huomasin juuri ulkonevan luomen häpyhuulessa. Paikka hieman mietityttää... Luomethan kannattaa aina poistaa mikäli ne on häiritsevässä paikassa tai ne jotenkin muuttuu. Voiko tällaisen kriittisessä paikassa olevan luomen poistaa yleislääkäri vai tarvitaanko siihen gynekologi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu