Eli asia on nyt näin, että meille on tulossa ylihuomenna naarasundulaatti koirasundulaattimme seuraksi, koska entinen neito kuoli pari viikkoa sitten. :´( Olen jostain lukenut, että kaksi undulaattia pitäisi ensin totuttaa toisiinsa laittamalla toinen toiseen häkkiin ja toinen toiseen, ja häkit vierekkäin. Kauan niiden sitten pitäisi olla erillään? Ja muutenkin kaipailisin tietoja enemmän uuden undulaatin totutuksesta toiseen, nyt vain vastauksia tulemaan 8)
Kiitos jo etukäteen!
uusi undulaatti
2
330
Vastaukset
- -M-
Undulaatit on yleensä sen verran sosiaalista porukkaa (etenkin noin että koiraan reviirille tulee uusi morsio), että toimeentulon kannalta riittää ihan päivä -pari että tulokas saa hetken hengähtää muutosta, ja jopa suoraan samaan häkkiin tuuppaminenkin voi onnistua.
Sen sijaan uuden linnun kanssa on aina pieni riski että sen mukana tulee jotain pöpöjä, tai että uusi tulokas ihan vaan muuttostressin vähentäessä vastustuskykyä saa vaikka ripulia tai hengitystieoireita, jolloin karanteenauksen kannalta lintuja olisi hyvä pitää erillään ainakin viikon-pari.
Tietysti vähän tulokaan taustoista riippuen ja siitä miltä tulokas näyttää / kuinka moni lintu on vaarassa jos tulokkaalla jotain tarttuvaa sattuu olemaan voi jokaisessa tapauksessa arvioida riskit ja karanteenin pituuden (tai pitämättömyyden) erikseen.
Joka tapauksessa ensitutustelut on aina hyvä suorittaa mahdollisimman neutraalilla maaperällä mikäli mahdollista, siis vanhan linnun häkin ulkopuolella. Undut usein hyväksyy kaverit varsin nopeasti, toki pikku nahistelua lähes aina on kun katsotaan kumpi olikaan nokkimajärjestyksessä ylempänä, mutta pienestä torailusta ei tarvitse välittää. Sitten jos menee ihan kunnon tappeluksi tai toista ahdistellaan jatkuvasti pitää mennä väliin ja erottaa pukarit toisistaan.- marpo
Kiitos vastauksestasi! Nyt vaan undun nimeä suunnittelemaan ja toista häkkiä siivoamaan.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945188Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369401Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!308663Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476