Millainen on piilolinssitarkastus? Tai siis mitä siinä tehdään ja miten? Onko piilareita vaikea saada silmiin ja pois? Haluisin piilarit, mut haluisin myös tietää etukäteen mitä on luvassa... :)
Piilaritarkastus
Tash-
3465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no siellä tarkastuksessa ensiksi se optikko laittaa sulle silmiin ne piilarit ja sitte saat ite harjotella. Alussa ainaki mulla oli ihan älyttömän vaikee saaha laitettua niitä piilareita, mutta kyllä se silmä sitte hiljalleen tottuu siihen että sinne tungetaan jotain.
Mulla oli ensin näöntarkastus, ja sitten menin sen optikkotyypin kanssa harjottelemaan niitten piilareiden laittamista. Se ei laittanu mulle niitä vaan mun piti ite yrittää. Melko nopeesti mä ne sain ja se sanoikin että olitpas nopea ;) Sitten otin ne harjotuksen vuoksi päästä ja laitoin uuden parin jonka sain pitää sitten päässä, jos halusin. Ei se sen kummenpaa ole..
Joo eli menet sinne, ne tekee ensiks näöntarkastuksen eli kattoo millainen näkö ja sit kysyy et millaset piilarit haluut, kerta, kuukausi tai yötäpäivää. Itellä on yötäpäivää linssit, hankin ne 26.10 ja ON TODELLA HYVÄT ja mukavat. Sitten optikolla ne laittaa sulle ekat linssi ja meet jonnekin istumaan ja luet jotain lehtee 10min ja sit ne kutsuu sut takas ja sit otat pois. Sitten ku on kunnossa niin lähet pois ja viikon päästä kontrolli, pidät niitä linssejä vain päiväkäytössä sen viikon ajan eli yöllä pois, aamulla päälle jne. Ekan kontrollin jälkeen nukut niillä 1 yön ja seuraavana päivänä menet takas, sit ne kattoo silmät ja jos on ok niin ne sanoo et pidä niitä puoltoista viikkoa yötäpäivää ja tuu sitten takas. Puolentoist viikon jälkeen menet sinne, laittavat keltaista väriainetta silmään ja katsovat että onko silmässä naarmua yms., jos ei niin se oli siinä. Kysyvät että haluatko tilata lisää niitä linssejä koska on joku viikko käyttöaikaa jäljellä, ei muuta.
Poika 14v