Kesämökki, keksikää jo

On typerää, että vapaa-ajan asuntoa kutsutaan kesämökiksi tai mökiksi silloinkin, kun kyseessä on omakotitalona rakennettu ympärivuotiseen käyttöön tarkoitettu talo. Kuulostaa 60-luvulle jämähtäneeltä ajattelelulta. Kateutta tuossa myös paljolti lienee.
7864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikös semmoiselle hienommalle "kesämökille" ole jo kautta aikain ollut nimikin, huvila.

Terveisin aidon kesämökin omistaja :)

Äänestä

Nythän juuri ihmisiä on onneksi alkanut kiinnostamaan taas perinteiset arvot ja aidot kesämökit ilman mikrouuneja ja pyykinpesukoneita. Vanhoja mummonmökkejäkin metsästetään oikein välittäjien avustuksella.

Kun kotona on kaikki luksusta niin mitä mieltä on tehdä mökistä samanlaista. Kaikki kontakti mökkeilyn syvimpään olemukseen katoaa luksuksen myötä. Luksuslomaa voi sitten viettää bahamalla ***** tähden hotellissa.

Meilläkin on pari mökkiä käsittämättömän upeilla luonnon paikoilla. Ei tulisi mieleenkään pilata niitä nykyaikaisilla kotkotuksilla. Koti onkin sitten viimeisen päälle moderni.

Äänestä
  • Itsellänikin on nyt vihdoin lautarakenteinen mökki saaressa vuosikausien etsinnän jälkeen suuren järven hiekkarannalla rantasaunoineen. Ja se on nimenomaan mökki joka toimii luonnon ehdoilla. Rantasauna on myös aivan vesirajassa mutta kuitenkin puiden peitossa siten ettei se pilaa maisemaa järveltäpäin katsottuna mutta silti terassilta pääsee suoraan laiturille ja uimaan tai paljuun.

    Siinä vain on oma viehätyksensä kun pääsee digiajan kiihkeästä maailmasta ihan keskelle ei "mitään" täydelliseen rauhaan kun vain muistaa sammuttaa vielä kännykän.

    Vesi tulee lähteestä ja järvestä sekä valot ja lämpö tulesta tulisijoissa ja kynttilöissä.

    No ok agregaaati ja laturi on varulta jos veneen akut tyhjenisivät vahingossa.

    Maisemaa ei voi sanoin kuvailla ja sitä ei kyllästy ihailemaan nuotiotulen tuijotuksen lisäksi.

    Sähkökatkot eivät häiritse eikä mikään muukaan modernin maailman häiriötekijä.

    Rahaan tätä en vaihtaisi niin kauan kun vain siellä jaksaa omin voimin käydä.

    Äänestä

Mökki on mökki. Ei se minusta ole mitenkään "alentava" nimitys. Päin vastoin. Omalla mökilläni on aikanaan asunut kalastaja perheineen vuosikymmeniä, mutta mulle se on silti mökki:-)

Äänestä
  • Vapaa-ajan kohteella on suurin piirtein kolme tärkeää ominaisuutta: etäisyys, vesistö ja rakennukset. Tavan ihminen joutuu taiteilemaan halujensa ja varojen riittävyyden välillä ja jostakin tässä kolmikossa pitää tinkiä. Kalamies ei tingi vesistöstä, joten rakentaminen tehtiin sitten pienemmin ja vaatimattomammin. Mökkiä voi laajentaa, mutta lähemmäksi stadia on kallista tulla. Vesistöä ei paranna mikään, ja hyvien rannat kallistuvat edelleen.
    Ei yhtään haittaa sanoa että mennään mökille, kun sinne voi hurauttaa joka viikonloppu ja pyydystellä Natura-suojelluilla selillä rasvaeväisiä.

    Äänestä

  • hyvä vesistö kirjoitti:

    Vapaa-ajan kohteella on suurin piirtein kolme tärkeää ominaisuutta: etäisyys, vesistö ja rakennukset. Tavan ihminen joutuu taiteilemaan halujensa ja varojen riittävyyden välillä ja jostakin tässä kolmikossa pitää tinkiä. Kalamies ei tingi vesistöstä, joten rakentaminen tehtiin sitten pienemmin ja vaatimattomammin. Mökkiä voi laajentaa, mutta lähemmäksi stadia on kallista tulla. Vesistöä ei paranna mikään, ja hyvien rannat kallistuvat edelleen.
    Ei yhtään haittaa sanoa että mennään mökille, kun sinne voi hurauttaa joka viikonloppu ja pyydystellä Natura-suojelluilla selillä rasvaeväisiä.

    Kukkian aalloilla? Ei siitä paljon järvi paremmaksi muutu.

    Äänestä

  • ollaan kanssa kirjoitti:

    Kukkian aalloilla? Ei siitä paljon järvi paremmaksi muutu.

    Kukkialla ei ollut tontteja ja asumukset senhintaisia, että piti mennä vähän kauemmas. Ristiinaa, Hirvensalmea ja Joutsaa haravoitiin ja lopulta päädyttiin Puulaalle, jonne ei ollut ihan yhtä mahdotonta päästä kuin Suonteelle. Saimaalla oli paljonkin tarjontaa viitisen vuotta sitten. Lappiharrastajille eivät erämaisuus ja karuus ole ainakaan haittoja, pikemminkin päinvastoin. Tietysti Saimaassa, eteläisessä Päijänteessä ja muissa perinteisissä mökkijärvissä - mainitsemasi vesi mukaanluettuna -on hohtonsa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi nimi! kirjoitti:

On typerää, että vapaa-ajan asuntoa kutsutaan kesämökiksi tai mökiksi silloinkin, kun kyseessä on omakotitalona rakennettu ympärivuotiseen käyttöön tarkoitettu talo. Kuulostaa 60-luvulle jämähtäneeltä ajattelelulta. Kateutta tuossa myös paljolti lienee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu