Kirjoitanko dekkarin

Mieleeni juolahti kirjoittaa suuressa mittakaavassa myyvä dekkari.

Miten dekkari kirjoitetaan?
Miten sitä markkinoidaan kotimaisille/ulkomaisille
kustantamoille ilman että kustaan linssiin?
2385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kysymyksistäsi päätellen sinulla ei ole mitään hajua dekkareiden kirjoittamisesta, joten anna olla. Markkinointia ja kustantajia on syytä miettiä vasta sitten kun kirja on valmis.

Äänestä

Jaa Miten dekkari kirjoitetaan?
Muinoin käsin, sittemmin koneella ja nykyisin tietokoneen tekstinkäsittelyohjelmalla. Toimitetaan kustantamoon paperille printattuna ja sähköisenä versiona, cd-llä ellei mahdu korpulle tai lerpulla.
Perussääntö oli ja on: Kakkosen rivinväli, viien sentin marginaali ja yhdelle puolen paperia.

Ihan varmuuden vuoksi kantsii jättää kopio itellekin. Jos ei sattus heti tärppään. Kustantamoille tulvivista nerokkaista käsikirjoituksista julkaistaan noin prosentti elikkäs yksi sadasta.

Ellet luota kansakunnan henkisestä ylösrakentamisesta huolehtiviin kustantamoihin voit toki julkaista ja markkinoida neromleimauksesi ihan itte. Lähin kirjapaino antaa tarjouksen paljonko vaikka 10 000 kpl maksaa. Käteisellä etukäteen, kiitos.
Heippa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mieleeni juolahti kirjoitti:

Mieleeni juolahti kirjoittaa suuressa mittakaavassa myyvä dekkari.

Miten dekkari kirjoitetaan?
Miten sitä markkinoidaan kotimaisille/ulkomaisille
kustantamoille ilman että kustaan linssiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu