Tyttärellä on ensi vuonna vanhojentanssit ja ajttelin katsastaa tiistaina alkavalla Egyptin-matkallani josko löytäisin pukukankaan. Kuinkakohan paljon kangasta menee tuollaiseen laajahelmaiseen "vanhanaikaiseen" juhlamekkoon? Ja sen verran ymmärrän, että riippuu varmaankin kankaan leveydestä, mutta olettaisin, että kankaat sielläkin ovat jollain lailla standardilevyisiä.
Paljonkohan kangasta...
Täysin ompelutaidoton
4474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hmm... Helma on varmaankin melko iso joten jos kangas on noin 150cm niin siihen menee varmaan 2-4 metriä sitä kangasta.
Mittaa hihan pituus vartalon pituus niskasta vyötärölle= tarvittava määrä.Mittaa sitten hameen pituus ja mieti, kuinka leveä hameesta tulee. 150 cm ei riitä leveään hameeseen, vaan tarvitaan ainakin 3kert.hameeosan pituus. Lisäksi tarvitaan kovetettu alushame.
Kiitos teille, jotka asiasta jotain ymmärrätte. Ajattelin sitten, että jos jotain ihanaa kangasta näen niin ostan 5 metriä. Jos ei kaikki mene vanhojenpukuun niin loppu voi jäädä jotain myöhempää fixaamista varten: bolero, huivi, rusetti peffan päälle tms. varten.
Huomioi että monet "itämaiset" kankaat ovat kapeampia kuin suomalainen perustarjonta 140 cm. Eli tällöin pitää ostaa reilusti enemmän. Kangasvalikoima täällä Lähi-Idässä on kyllä upea just juhlavampiin vaatteisiin, varo ettet mene pyörryksiin valtavan valikoiman edessä ;)