Onko kenelläkään tietoa mistä saisi tuollaista extra pitkää sänkyä? Olen yrittänyt netissä Googlettamalla katsella mutta suurin osa on tavallista 2m pitkää, ja vain vähän 210 centtisiä. "Ongelmana" on se, että mieheni on n. 190 centtinen, ja 2 metrinen sänky on todellakin liian lyhyt kun jalat roikkuu sängyn ulkopulella...
220cm pitkä sänky?
22
12875
Vastaukset
- mistä saa
Ostin itse miehelleni 196 cm 220 pitkän sängyn Vaajakosken Kalustekartanosta. Sanoivat että 15 cm oman mitan yli on nyrkkisääntö pituudessa. Tuli muuten 3 viikossa.
- Josuli
kovasti!!!
- saat tilattua
myös Askosta mittojen mukaan. Suositua 20cm yli nukkujan.. jos siis mahallaan ja jalkoterät suorina, niin pituutta tulee..
- ja sänky
piti itse tehdä. Onneks on puuseppä. Mittojenmukaan tehdyn sängyn hinnaksi olisi tullut tooodella paljon mansikoita.
- Josuli
ja sänky kirjoitti:
piti itse tehdä. Onneks on puuseppä. Mittojenmukaan tehdyn sängyn hinnaksi olisi tullut tooodella paljon mansikoita.
Tuo hintapuoli minuakin vähän mietityttää. Erikoismitat eivät ole ilmaisia. Ja haluaisinpa vielä hyvän sängyn, ei mitään halvimmasta päästä.
- Vepsukka
Kokeileppas vaikka Vepsäläistä! Sieltä saat sängyn kuin sängyn 220 cm pitkänä.
- 196cm
Noin 10-13vuotta sitten niin ruotsin IKEAsta pystyi tilaamaan 220cm runkopatjan, valitattvasti vain medium kovuutena, mutta olihan se parempi ratkaisu kun 200cm sänky... Nyt kun kyselin IKEAsta niin niillä ei ole sitä edes tilaustuotteena eikä suostu kertoamaan kuka sen sängyn oli valmistanut.
Jos muistan oikein niin nuo IKEAn runkopatjat ovat/olivat valmistettu ruotsissa...
Sattuuko kukaan tietämään kuka se valmistaja tai joku muu valmistaja joten voisi soittaa suoraan heille ja kysellä tarjousta?
/
196cm - mistäsänky
Löytyykö pitkiä sänkyjä vieläkään? Sängyn pitäisi olla 15-20cm nukkujaa pidempi. Mistä 2 metriset ostavat sänkynsä? Vaikea uskoa, että kaikki teettävät tai pulittavat kiltisti 1400 euroa.
- koripalloilija
Tuusulan Sohvashop Unistudiosta saat 220cm pitkän sängyn reilusti alle tonnilla. Me maksoimme noin vuosi sitten 180x220cm jenkkisängystä 895€. On ollut todella hyvä joten voin suositella!
- pit_källe
pituutta ja leveyttä
http://tuotteet.finsoffat.fi/product/159/finvuode-runkopatjat - Vain200
Minua kiinnostaa se UNIKULMAN ohjelma, missä Suomen pisimmälle miehelle hommattiin uutta sänkyä. Alkujakson näin, mutta jakso missä UUSI SÄNKY "saapui"
miehen kotiin on hämärän peitossa.
Auttakaa "jaksa paremmin"-ohjelman löytämisessä. - punapanda
Moikka! Pohdittiin miehen kanssa 220cm pitkän sängyn pulmaa, eikä mistään netissä löytynyt sellaiselle hintaa. Kun käytiin Metropolin liikkeessä sanoivat, että emme mistään saa alle 5000€.
Käytiin sitten vielä FinSoffat -liikkeessä ja sieltä löytyi! Saatiin 220x160cm sänky hintaan 2100€. Verhoilut sai valita, samoin jousien jäykkyydet erikseen molemmille puolille sänkyä. Patjassa 2 puolta, joista toinen lämmin, toinen viileempi. Erittäin hyvä diili mun mielestä. Suosittelen. - KoripalloilijanÄiti
Pitkälle teinipojalleni ostin juuri Tuusulan Unistudiosta runkosängyn kokoa 120x220, hinta petauspatjan ja jalkojen kanssa 1050€, toimitusaika 2-4 vkoa. 120x210 ois ollut vähän alle tonnin.
- Anonyymi
Täällä ainakin ilmeisesti tekevät sänkyjä myös mittatilauksesta
https://softi.fi - Anonyymi
Unicolta saat huippulaatuisen ja kotimaisen
- Anonyymi
Kannattaa kääntyä lähimmän Hästens-liikkeen puoleen. Ne tekevät sinulle juuri sen kokoisen sängyn kuin tarvitset. Kokemusta on!
- Anonyymi
Aikaisemmin oli Unikulman sängyt ja nyt Hästensit, koska saimme hyvän tarjouksen moottoriversiosta. Seuraavat ovat jälleen Unikulmasta. Hästensin petarit pitää vaihtaa parin vuoden välein, jos haluaa mukavat unet.
- Anonyymi
"Nyrkkisääntö 20cm yli nukkujan pituuden" , taitaa olla huonekaluliikkeiden omakeksimiä "suosituksia", että saavat tonnin sänkyjä myytyä. Täytyy muistaa, että myös patja ja petivaatteet pitää olla extrakokoisia, niittenkin löytyminen saattaa olla hankalaa ja kallista. Itse 192 senttisenä oon kyllä mahtunu 2 metrisessä sängyssä nukkumaan.
- Anonyymi
Olen 190 ja kun olen saanut itse valita, ostan 220 sängyn. Se on mukavampi nukkua, jalat eivät roiku yli laidan. Se on myös yleensä vakiomitta ja halvempi kuin 210.
- Anonyymi
Ostaa 2kpl 120 leveitä ja laittaa ne vierkkäin, niin tulee 240x200 parisänky. Nukkujan tehtäväksi jää vain selvittää, miten päin siinä sängyssä pitää maata, että pituus riittää, mutta uskon ylimittaisenkin selviävän siitä kokeilemalla.
- Anonyymi
Mistä saa 2,5m tai 3m sänkyjä?
- Anonyymi
Olikin aika nostaa tämäkin aloitus vaikka turhalla kyselyllä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1021379Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42917