Jes, elikkä semmonen rakkausluritus ehkäpä 60 tai 70-luvulta..biisi alkaa vähän samalla tapaa kuin "put your head on my shoulder" ja alkuintrot on samanlaiset kuin You are my destiny-biisissä..On soinut tässä iskelmällä lähiaikoina monta kertaa, mutta kun en esittäjää ole onnistunut löytämään enkä biisin nimeäkään..On sellainen muistikuva että joku on sen esittänyt suomeksikin..laulaja on nainen..
tuosta nyt varmaan kamalasti apua ollut mutta jos joku vaivautuu ja tulee jotain mieleen niin pistelkää, kiitos :) Vielä sen verran että kaverini muistelee biisin suomenkielisenä, että siinä laulettaisiin jotain "tunsin kuinka ensi kertaa sinuun rakastuin.." tai jotain tonnepäin...
60 luvun slovari?tai 70..
8
415
Vastaukset 8
- ??????????
...mahdollisesti Mamban Älä jätä minua? Alkaa mun mielestäni sanoilla "muistan kuinka ensi kerran sinua katselin" jne. En tiedä onko, mutta kuuntelen itsekin Iskelmää aika paljon ja toi tuli ekana mieleen... Mutta naisen laulamana ja ulkomaan kielellä, en saa mitään mieleeni. Mutta kuunnellaan :)
- diuku
Tunnen kyllä kyseisen mamban biisin joka on myös mielestäni tosi hyvä, mutta tämä ei ollut hakemani biisi...Kiitos sinulle kuitenkin kun näit vaivaa :)
- dfoisf
luin huolimattomasti
- esittäjä olla..
dfoisf kirjoitti:
luin huolimattomasti
Dusty Springfield? Sillä on tuontapaisia kappaleita. Etsi vaikka tuubista.
- diuku
esittäjä olla.. kirjoitti:
Dusty Springfield? Sillä on tuontapaisia kappaleita. Etsi vaikka tuubista.
Voi tuhannet kiitokset, biisi todellakin on Dusty Springfield-you don't have to say you love me :)
- että löytyi
diuku kirjoitti:
Voi tuhannet kiitokset, biisi todellakin on Dusty Springfield-you don't have to say you love me :)
Tuo oli sellainen valistunut arvaus. Tässä tapauksessa suositan myös Dusty Springfieldin kappaletta 'I Close My Eyes And Count To Ten'. Upea sävellys, jonka suomeksi on levyttänyt esim Topi Sorsakoski & Agents.
diuku kirjoitti:
Voi tuhannet kiitokset, biisi todellakin on Dusty Springfield-you don't have to say you love me :)
Dustyn kappaleen You don´t have to say you love me on suomeksi esittänyt Kristiina Hautala 60-luvun lopulla nimellä En koskaan. Yksi mahtava Dustyn biisi on You´re my world, esittänyt suomeksi Carola v. 1965 nimellä Maailmain. Kaikki Dustyn kappaleet ovat mahtavia, olen aina pitänyt hänestä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531681
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt5491454Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"
Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l1591380Miesten suusta kuultua
Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "173887Sinkut-palstan suurin valhe
Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va252884- 58796
- 56718
- 54716
Haluaisin mies tietää pari juttua
Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt26710- 52619