Kokemuksia ylipainehappihoidosta?

Happikupla

Onko kellään kokemuksia äkillisen meluvamman, johon liittyy (lievä) kuulonalenema ja/tai tinnitus, hoitamisesta ylipainehappihoidolla?

Haluaisin kuulla, miten ylipainehappihoito on vaikuttanut kuuloonne (onko kuulo parantunut?) ja/tai erityisesti siitä, miten tinnituksen laatu/voimakkuus/taajuus on muuttunut, mikäli muutoksia on itse ylipainehappihoidon tai hoidon jälkeisenä aikana mielestänne tapahtunut. Myös se olisi hyvä tietää, miten pian itse melualtistuksen jälkeen olette aloittaneet hoidon. Antakaahan äänenne kuulua!

3

2880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylipainehappihoidossa

      enkä kyllä menisi toistamiseen. Tinnitusta minulla ei kyseisen melualtistuksen jälkeen juuri enää ollut, mutta jonkinasteista kuulonalenemaa koitin hoitaa. Kävin vain pari kertaa (joka on toki melko vähän) ja aikaa altistuksesta oli reilu 2 viikkoa.

      Tulos oli paranemisen kannalta nollatulos. Näön kanssa sen sijaan alkoi ilmetä ongelmia (silmien painetta ja kieroon katsomista (ehkä karsastus tai hajataitto)). Nämä lähtivät pois, mutta vasta kuukausia hoitojen jälkeen, ja muodostuivatkin pidemmän ajan saatossa. Lisäksi kuulossa on tapahtunut heikkenemistä esim. puheen erotuskyvyn kannalta.

      Mitkä näistä ovat happihoidon ja mitkä muiden tekijöiden aiheuttamia, en osaa sanoa. Itse en silti enää menisi kuin suuressa kuulonalenemassa tai tinnituksessa.

    • poisoppiminen

      Hei!

      Kyselit ylipainehappihoidosta. Se auttaa äkilliseen kuulon menetykseen , mutta sen pitää tapahtua 24 tunnin sisällä kuulon menetyksestä. Myöhemmin se ei auta, tekee vain suuren loven kukkaroon. Samoin on laita tinnituksen suhteen.

      Tinnitukseen on hyvä hoitokeino; TRT - poisoppimishoito, jonka periaatteet voit lukea osoitteesta: www.tinnitus.org
      Osoite on Lontoon Tinnitusklinikan sivuille. Siinä äänimaailma on tärkeä. Kun on 24 tuntia/vrk äänimaailmaa ympärillä, joka EI peitä tinnitusta, niin se tekee työtä puolestasi. Voit unohtaa tinnituksen. 1½ - 2 v, niin tinnitus ei häiritse, vaikkakin kuuluu, jos alat kuunnella.

    • Anonyymi

      Itse suosittelen Omt terapeuttia joka käsittelee purentalihaksia ja niskoja sekä kaulan aluetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      200
      5199
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4974
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4368
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      68
      1589
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1382
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1255
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe