ovat Y-L-I-A-R-V-O-S-T-E-T-T-U-J-A PASKOJA!!!
http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/arkistot/futis/2007/11/585262
Ei tässä muuta, jatkakaa räpeltämistä;)
Enklantilaiset potkupallistit...
4
384
Vastaukset
- Soccerikuorrutus
En halua törkein sanakääntein haukkua brittifudista, koska näen siinä hyviäkin puolia. Reilua ja vauhdikasta menoa, ei turhista valitella jne. Ja muutenkin suosin kriittistä, mutta asiallista linjaa. Sillä tavalla mielipiteet menevät paremmin jakoon.
Mutta, englantilaispelaajat ovat yliarvostettuja. Niin kotimaassaan (joka on ymmärrettävää), kuin Suomessakin (jota en ymmärrä). Joutuessaan kovaan testiin (MM- ja EM-kisat) nämä Lampardit ja kumppanit eivät (yllättäen...?) saakaan mitään aikaan, kuten viime MM-kisoissa ja juuri päättyneissä EM-karsinnoissa. Tiukalla seulalla tarkastettuna pidän Wayne Rooneytä ainoana maailmanluokan pelimiehenä tämän hetken Englannin maajoukkueessa. Gerrard ja pari muuta tulevat sitten siinä seuraavassa kastissa. Mutta, se ei riitä kansainvälisillä areenoilla.
Englantilaiset joukkueet ja Valioliiga sinällään ovat parhaimmillaan maanosamme huippua. Pitkälti tämä kuitenkin on ulkomaalaispelaajien ansiota. Maajoukkue on se, joka maan jalkapallon tason kuitenkin mittaa. Kisoista ulosjääminen tuntuu Englannilla tapahtuvan suunnilleen kerran vuosikymmenessä, joskus useamminkin. 1970-luvulla he olivat ulkona muistaakseni parista kisoista, samoin 1980-luvulla, 1994 MM-kisat jäivät väliin ja nyt 2008 EM-kisat. Ei siis mitään kovin harvinaista, jos avoimia ollaan. Ja (kaikkina aikoina!) ainoa mitali miesten kisoissa on 1966 MM-kulta. Siis oikeasti ainoa mitali. Nämä ovat faktoja.
Ehkä meilläkin voitaisiin vihdoin todeta, ettei Kolmen Leijonan maajoukkue todellakaan kuulu Euroopan ihan kovimpaan eliittiin. Pakko se on tulosten muodossa myöntää.
Kannattaa Englantia tietysti saa edelleen vapaasti. Niinkuin (varsinkin!) Suomea myös! Mutta, se onkin jo eri juttu. Ja käyn kyllä itsekin Valioliigan matseja katsomassa edelleenkin, kun työmatkat sattuvat saarivaltakuntaan. Tunnelmaahan siellä kyllä on. Tosin katsojia, tunnelmaa ja tasoa, on muissakin liigoissa. Joka Suomessa yleensä unohdetaan. Valitettavasti.- Mutta toisaalta
Rooney on hyvä hyökkääjä, mutta ennen kaikkea taktisella puolella pahasti raakile. Sen huomaa, kun katsoo millaisia juoksuja Rooney tekee kärjessä.
- Möller
..brittifutista sen takia, että lähes kaikki ulkolainen materiaali ja tiedotus tulee tänne englanniksi Englannin kautta. Tietysti niissä lehdissä ja niillä webbisivuilla kerrotaan etupäässä brittifutiksesta. Saksasta, Ranskasta, Espanjasta ja Italiasta on vain pikkujuttuja.
Kuka täällä lukee vaikkapa Kickeriä tai jotain ranskalaislehteä? Ei ainakaan Keke Armstrong eikä kumppanit, mutta maailman futiksen arvioijia ollaan silti.
Siinä syytä
- R.Carlos
Aivan loistavia syväluotaavia ja rakentavia kommentteja suollat kerta toisensa jälkeen...
Just tollalailla saadaan Suomalaista fudis-kulttuuria vietyä eteenpäin...
...ookkona Oulusta, pelaakkona pesistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022324- 2221950
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381240
- 1221118
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670