raskausarvet eri raskauksissa

mietin vain mielessäni

Olen nuori yhden lapsen äiti, olen hyvin pienikokoinen ja esikoisesta lihosin n. 20 kiloa ja vatsani säästyi arvilta, nyt olen jälleen raskaana, ihan ihan alussa ja mietinkin ,että jos lihon nyt vähemmän (esim 10 kg vain) niin vaikuttaakohan se mitenkään ihooni/arpeutumiseen, eli mahdanko säästyä arvilta tässäkin raskaudessa?

Olisi kiva kuulla miten muilla, eli jos ensi raskaus meni ARVITTA, miten se toinen? tuliko arpia?

4

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emokas

      Myös pieni äiti ja kaksosraskauskin koettu ja kaikki 3 raskautta ilman arpia.Uskon että toisilla taipumus arpiin ja toisilla ei.
      Mulle tuli yhen vauvan odotuksissa n.10 kiloa ja kaksosten odotuksessa 8 kiloa.Olin rasvattomalla dieetillä hepatoosin vuoksi...

      En usko laisinkaan että sulle tulisi raskausarpia!!

      • miiiiiii___

        Hei.

        Todella, raskausarpien tuleminen on yksilöllistä, niitä tulee toisille helpommin kuin toisille. Kuitenkin osaksi vaikuttaa ihon kimmoisuuskin asiaan, esim. Vanhemmalla iällä saattaa niitä tulla helpommin kuin nuorempana, mutta tämäkin on hyvin yksilöllistä. Rasvaa ihoasi päivittäin, vaikka sekään ei tosin ole tae, että ne arvet jäisivät pois:) toivotaan, että sinulle ei tule arpia!!


    • Eiarvenarpea

      Ekassa raskaudessa sain ihan pari hassua pientä arpea synnytyksen jälkeen vaikka 30kg tuli raskauden aikana . Toisesta en ainuttakaan arpea ja painoa kerty 20kg raskauden aikana :)

    • Otan-osaa

      Eiköhän sun elämäs ja pelis ole pelattu muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe