Olen tehnyt exclin VBA:lla ohjelman, joka tekee viitenumeroon tarkkarin(eli viimeisen nro:n).
Kysymys kuuluukin miten saan sen liitettyä accessin raporttiin. Itse olen yrittänyt rakennenäkymässä, tehden siihen muokkausruudun ja siihen siirtää, mutta ei onnistu. Toivoittavasti joku ymmärsi mitä tarkoitan.
Access
7
538
Vastaukset
- juhakorkeapudas
onnistuu mutta tietenkin koodi täytyy muuntaa Accessiin sopivaksi (viittaukset soluihin yms.).
Pystytkö laittamaan koodia?- joku vaan
Tällainen on se koodin pätkä jota olen sinne sovittanut.
Sub tarkista()
'*** Määrittelyt ***
Dim viite As String
Dim pituus As Integer
Dim toisto As Integer
Dim uusisana As String
Dim tarkiste As String
'*** Toiminta ***
viite = Cells(4, 2)
pituus = Len(viite)
'*** Käännetään viite ilman viimeistä nroa ***
For toisto = 1 To pituus
uusisana = Mid(viite, toisto, 1) & uusisana
Next toisto
'*** Suoritetaan laskutoimenpide ***
For toisto2 = 1 To pituus
viitenro = Mid(uusisana, toisto2, 1)
tarkiste = "731731731731731731731"
varmistus = Mid(tarkiste, toisto2, 1)
tulo = tulo (varmistus * viitenro)
Next toisto2
'*** tarkistetaan montako merkkiä tulossa on ***
uusipituus = Len(tulo)
uusipituus = uusipituus - 1
'*** ja määritetään seuraavat täydet kymmenet ***
tulo2 = Mid(tulo, uusipituus, 1)
tulo2 = tulo2 1
tulo2 = tulo2 & "0"
erotus = tulo2 - tulo
tarkkari = Right(erotus, 1)
Cells(15, 1) = viite & tarkkari
End Sub
- koodia
http://mureakuha.com/koodikirjasto/25
Voi joutua hieman muokkaamaan omien tarpeiden mukaan.- joku vaan
taitaa olla muokkaus kenttään tulostus koodista. Miten se tehdään.
joku vaan kirjoitti:
taitaa olla muokkaus kenttään tulostus koodista. Miten se tehdään.
Tuo on Vba-funktio, joka toimii suunnilleen samoin kuin Accesin omat funktiot. Tee muokkausruutu tai käytä olemassaolevaa, laita siihen lauseke (tuossa funktion nimi on "laskeviite") =laskeviite(LaskuNo). Muuta nuo esimerkkilausekkeen nimet niiksi joita itse käytät.
joku vaan kirjoitti:
taitaa olla muokkaus kenttään tulostus koodista. Miten se tehdään.
Ostin viime keväänä tuon. Se on enkunkielinen mutta selkeästi kirjoitettu, suosittelen lämpimästi, eikä pahan kalliskaan.
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_/002-8502564-4380842?url=search-alias=aps&field-keywords=acces 2003 vba&x=13&y=12- joku vaan
Kassara kirjoitti:
Ostin viime keväänä tuon. Se on enkunkielinen mutta selkeästi kirjoitettu, suosittelen lämpimästi, eikä pahan kalliskaan.
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_/002-8502564-4380842?url=search-alias=aps&field-keywords=acces 2003 vba&x=13&y=12kiitos viesteistä oli ISO apu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283376- 973166
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702928"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862648- 352460
- 572331
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432185- 321953