Meillä neiti 2v 2kk. Pottailu on lähtenyt mukavasti käyntiin, enempi ollaan paljain pepuin kuin vaipoilla. Ilmotti aina ittekseen että pissa/kakka tulee kun juoksi potalle. Nyt on tullu takapakkia. Pissa tulee mihin sattuu, kakka pari kertaa housuun. Siivoilenko vain? Olisko tyhmää ruveta uudelleen pitämään enempi vaippaa? Onko teillä hyviä vinkkejä?
takapakkia pottailussa
äitykkä80
2468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
uudelleen. Mulla on tässä pieni vauva vielä lisänä, niin ei oo oikeen ylimäärästä energiaa siivoilla pissoja/kakkoja mistä sattuu.
Kokeillaan tuota pottailua myöhemmin paremmalla onnella.
meillä poika oppi täysin yö-ja päiväkuivaksi vajaassa kahdessa viikossa, mutta jossain vaiheessa alkoi taas tekemään kakat housuun ja juoksutti yhtenään kyllä pöntöllä, mutta mitään sinne ei tehnyt. Pissatkin tulivat muutaman kerran housuun. Nyt on mennyt kuitenkin pitkään niin, että kaikki on tullut sinne minne pitääkin.
Missään vaiheessa en laittanut uudelleen vaippaa enkä suosittele sitä kenellekään, koska sehän tavallaan antaa luvan tehdä taas housuun. Nuo takapakit menevät kuitenkin nopeasti ohi, koska lapsukainen huomaa itsekin kuinka pahalle tuntuu kun on pissa tai kakka housussa.