IILImato

mä olen sellaisessa suhteessaa jossa on erottu ja palattu ja sahattu jo pitkän aikaa.EI jaksais taas tätä samaa.
Miten mä pääsisin eroon ?
141342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ajattelemalla mitä kumpikin oikeasti haluaa toiselta, vastaamalla rehellisesti kysmykseen "miksi me ollaan yhdessä", jne.
Ei se ole vaikeaa, sä vaan et halua nähdä totuutta, sua ruokkii jokin asia tuossa vääristyneessä suhteessanne, myönnä itsellesi mikä se on ja mieti voitko elää ilman sitä.
Kyllä sä jaksat sitä niin kauan kunnes et halua enään vääriä asioita.

Äänestä

ettet halua enää jatkaa hänen kanssaan.
Joku tietysti ehdottaa että hankimalla toisen naisen.Se ei ole hyvä keino päästä eroon,erittäin huono keino!

Äänestä

....Eli, nostakaa kissa pöydälle. Ilmiselvästi rakastatte toisianne mutta ette osaa riidellä, aina eroatte. Miettikää miksi aina käy niin. Kun yhdessä ymmrrätte missä mättää, miksi aina tulee ero, poistakaa tämä ongelma suhteestanne. Oppikaa riitelemään, jokaisessa suhteessa on riitansa. Älkääkä aina erotko. Puhukaa tästä. Eroja tapahtuu nykyään aivan liian helposti, miksi ihmiset eroavat, miksei erota ongelmista? Se kun ei vaihtamalla parane!

Äänestä
  • helppoa
    Oppikaa riitelemään
    miten se käy?

    en tiedä onko tässä mitenkään enään kyse rakkaudesta

    Äänestä

yksilöterapiaa sinulle. On parasta aloittaa itsestään ja kun omat tunteeet ovat hallinassa voi keskittyä suhteen ongelmiin jotka sitten ratkotaan yhdessä. Suhteen problematiikkaa ei voi selvittää vastaamalla itsekkääseen kysymykseen "miten minä pääsen eroon".

Äänestä

...kannattaisi ehkä miettiä, miksi sahataan. Miksi eroatte ja miksi palaatte yhteen? Entä kumppanisi, luuletko että häntä ei väsytä tämä on/off-suhteilu? Tekeekö jompikumpi / kumpikin sitä sen takia, kun ei uskalla erota oikeasti vai siksi, että rakkautta on jäljellä? Tai jopa siksi, että suhteesta on tullut peli?

Joku edellä jo mainitsikin, että ehkä kannattaa opetella riitelemään. Tämä voisi auttaa, jos riitelyn sijasta aina "eroatte".

Äänestä

Koska aina palaatte niin mikä ihme teitä estää ratkomasta ongelmianne? Kyllähän teillä tunteita näyttä olevan, kun aina taas jatkatte. Menkää nyt jo itseenne, molemmat. Miksette kohtaa ongelmaanne vaan teette aina saman virheen? Itse oman naiseni kanssa oli aikoinaan sama juttu ja lopulta erottiin sitten ihan kunnolla. Palasimme kuitenkin yhteen jonkin ajan päästä, mutta viisaampina, aloitettiin kokonaan alusta. Kumpikin oli miettinyt asiat tahoillaan ja uusi alku oli mahdollinen. Ratkaistiin se, mikä oli aina erottanut, miksi suhteemme oli ennen ollut on/off on/off. Se oli todella kuluttavaa kummallekin. Eipä ole enää tarvinnut eroilla, kuten joku kirjoitti kehoitan samaan eli erotkaa ongelmasta älkääkä toisistanne. Niin mekin teimme ja suhteemme on vihdoinkin hyvä, on/off on historiaa. Nyt on vain ON!

Äänestä

Kuulosta tekstistäs päätellen että tiedät tarkkaan mistä johtuu että haluat suhteen loppuvan. Mieti mikä on se asia joka toistuu ja miksi se toistuu? Olet ilmeisen kyllästynyt näihin erokohtauksiin ja sitä sun partnerisikin varmasti on. Tietääkö hän miksi suhteen pitäisi loppua ja onko hän kanssasi jopa samaa mieltä?

Äänestä

eroon,,kun kekskityt muihinkin asioihin elämässäsi. Joku täällä sanoi, että toinen nainen ei auta, mutta kyllä ainakin olen sitä mieltä että jonkun muun seura olisi tuossa vaiheessa parempi vaihtoehto. Jos suhteeseen palataan vain sen takia, että ei haluta olla yksin ja toiseen täytyy sen takia ripustautua, eikä edes muuten välillä ole aitoa rakkautta tai yhteenkuuluvuutta, niin kyllä suhteeseen päätyminen exän kanssa on tämän takia aika väärin. Pitäisi joku päivä uskaltautua kohtaamaan oma elämä ihan yksinkin eikä olla tapariippuvainen tai läheisriippuvainen.

Äänestä
  • hyväkseen päästäkseen ns eroon partnerista. Se ei ole oikein ketään kohtaan ja sitä harrastetaan ahkerasti teini-ikäisten kesken mutta se ei kuulu aikuisuuteen.

    Äänestä

  • saa käyttää kirjoitti:

    hyväkseen päästäkseen ns eroon partnerista. Se ei ole oikein ketään kohtaan ja sitä harrastetaan ahkerasti teini-ikäisten kesken mutta se ei kuulu aikuisuuteen.

    olisi fiksua olla kenties jonkun toisen kanssa, jonka kanssa viihtyy ja on mahdollisesti paljon onnellisempi olo molemmilla kuin että jäädä roikkumaan on off suhteeseen sen takia, että toisesta on tullut esimerkiksi tapa poistaa yksinäisyyttä. Toisen kanssa ei tarvitse olla sen takia, että se edellinen unohtuisi vaan sen takia, että jos löytää sopivamman partnerin niin miksi ei voisi olla yhdessä!

    Äänestä

  • että.. kirjoitti:

    olisi fiksua olla kenties jonkun toisen kanssa, jonka kanssa viihtyy ja on mahdollisesti paljon onnellisempi olo molemmilla kuin että jäädä roikkumaan on off suhteeseen sen takia, että toisesta on tullut esimerkiksi tapa poistaa yksinäisyyttä. Toisen kanssa ei tarvitse olla sen takia, että se edellinen unohtuisi vaan sen takia, että jos löytää sopivamman partnerin niin miksi ei voisi olla yhdessä!

    pitäisit suusi kiinni

    Äänestä

Lakkaat vaan antamasta niin se on siinä.

Äänestä
  • kahteen suuntaan. Lakkaat vaan haluamasta niin kaikki järjestyy. Eläköön se pieni se! Mikä on muuten antamista naisten kesken?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nenäkäs nainen kirjoitti:

mä olen sellaisessa suhteessaa jossa on erottu ja palattu ja sahattu jo pitkän aikaa.EI jaksais taas tätä samaa.
Miten mä pääsisin eroon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu