Eli nyt pääsin sisään AMK:hon. Ilmoittaudun opiskelijaksi ja poissaolevaksi. Voinko siis hakea ensi haussa yliopistoon???
Käsittääkseni en voi hakea lukuvuonna 2007-08 alkaviin koulutuksiin ja lukuvuosihan lopuu(31.7.08)ja uusi alkaa (1.8.08), ja yliopisto paikan voi vastaanottaa vielä (4.8.08).
Onko kellään kokemusta, näin vaan opo käski tehdä.
Käsittääkseni en voi hakea lukuvuonna 2007-08 alkaviin koulutuksiin ja lukuvuosihan lopuu(31.7.08)ja uusi alkaa (1.8.08), ja yliopisto paikan voi vastaanottaa vielä (4.8.08).
Onko kellään kokemusta, näin vaan opo käski tehdä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voiko tosta noin vaan ilmoittaa itsensä poissaolevaksi? Ei tarvitse sen kummempaa syytä? Itse haluaisin juuri niin tehdä (haluan tehdä vuoden töitä), mutta joka paikassa sanotaan että enää se ei ole mahdollista, vaan lykkäämiseen tarvitaan oikea syy (esim. raskaus)!! Viime vuosi oli kuulemani mukaan viimeinen vuosi kun niin sai tehdä :/ Tietääkö joku TÄYSIN VARMAN vastauksen???
Kokopäiväopiskelijalla on amkissa 2 vuoden poissaolo-oikeus. Sitä voi käyttää missä tahansa opintojen vaiheessa myös opintojen alussa. Ei tarvita erityistä syytä.
Poikkeuksena ovat sellaiset koulutukset jotka eivät ala vuosittain eli voit joutua olemaan poissa esim. koko kaksi vuotta, jos et halua aloittaa heti. Sitten on myös koulutusohjelmia, jotka loppuvat ko amkista kokonaan ja niistä ei voi olla poissa, koska ei ole enää uutta alkavaa ryhmää seuraavana vuonna.
Mutta pääsääntöisesti voi ilmoittautua poissaolevaksi eikä mitään syytä tarvita.
Kummallinen opo, jos ei sen tarkemmin selittänyt, miksi noin kannattaa toimia. Voit hakea seuraavana syksynä alkavaan koulutukseen, jos edellisen paikan olet vastaanottanut nyt syksyllä alkaneeseen koulutukseen.
Voit hakea kevään haussa syksyllä alkavaan koulutukseen. Se ratkaisee milloin opinnot alkavat ei esim se milloin haku on tai milloin valinnat ja paikan vastaanotto on.