Suomalaisia höynäytettiin

tuo TEHY:n joukko irtisanominen oli tilaus teatteri esitys porvareilta.
Näin saatiin sorvattua pakkolaki, nythän sitä voi porvari käyttää muissakin lakko uhkissa hyväksi ja näin murenee ihmisten lakko oikeus.
10422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

pahan kerran. Tehyläisten lähtö kuitenkin on sellainen tosiasia, ettei pienemmistä keinoista.

Suomessa koulutettuja hoitajia on ihan riittävästi kansan tarpeisiin vuosikymmeniksi. Niitä kuitenkin on jo tuhansia esim Englannissa, Norjassa ja Ruotsissa. Sitten muissa ammateissa. Takaisin pitäisi saada, mutta kun oli tuo Euroopan kehnoin palkkataso ja yhä "juustohöyläys", ettei kipeän tilalle saa ottaa sijaisia.

Teatteria oli se, että kokoomuksen eduskuntaan pyrkivät huusivat kurkku suorana vaalitilaisuuksissaan sitä 500 valtion varoista, "kunhan me pääsemme valtaan".

Sitten pisti jo röhönauruksi, kun Tehyn pj on kokoomuksesta. Kuntapuolen työnantaja, entinen Tehyn edunvalvoja, myös kokoomuksesta. Valtiovarainministeri, tämän isoja korotuksia huudelleen puolueen puheenjohtaja myös kokoomuksesta.

Tämä älysi kuitenkin lähteä muutamaksi viikoksi matkoille eikä vieläkään ole uskaltanut sanomaan, mitä oikein tuli tehdyksi.

Tuo pakkotyölaki on kaikkien kansainvälisten julistusten vastainen. Ne on myös Suomen valtio ratifioinut (allekirjoittanut). Myös Suomen perustuslain vastainen. Siis nulliteetti (mitätön) eikä sitä kenenkään olisi tarvinnut noudattaa.

Mutta eipä ole lakia nyt kumottukaan, eli Suomen perustuslain mukaan olemme nyt yhäkin mukamas sotatilassa:) Silloinhan pakkotyö voi tulla kysymykseen, ei koskaan muulloin.

Äänestä
  • Ihme ja kumma kun ei ole vastaan tullut. Ei Lontoossa, ei Norjassa, ei Ruotsissa ja minäkin tunnen aika paljon ihmisiä. Matkustanut, en turistina vaan tuttujen luona. Tuossakin yksi harha.

    Äänestä

Tehyläiset pissivät ay: liikkeen taskuun
näin selkokielellä sanottuna . Ehkä sinäkin
sen tunnustat jos luetun ymmärtäminen ei ole
ylivoimainen tehtävä.

Äänestä
  • että tuo oli tilattu juttu,piti vain saada hirvee haloo aikaiseksi,että nyt pakkolailla kaikki muutkin työntekijät saadaan porvarin tahtomaan ruotuun.
    Suomessa oli kansakunnan suurin huijaus kun siirryttiin euroon.
    Silloin Ahtisaarikin selitti kuinka Norjalaisetkin tuo kalatehtaitaan suomeen,,montako on tullut.
    Puhuttiin kuinka ruuan hinta laskee, otin tuossa esille markka aikaisia hintoja lueppa tästä.

    Perunat ennen euroon siirtymistä maksoi:
    Perunat 70 penniä(kallein)Nyt sama 1.20€ n, 7mk
    Kirjolohi 6mk nyt 9€(ei tarjous)n,50mk
    Kahvi 2mk nyt 2.50(ei tarjous)n,15mk
    Diesel poltto aine 2mk ja nyt 1,15 lähes 7 markkaa.
    Kaikkien hintojenhan piti alentua kun euroon mentiin,miten tässä nyt näin on käynyt.
    Minulle eläke määrättiin markka aikana ja se ei ole noussut kuin pakollisen indeksikorotuksen 2%
    hinnat noiusee kymmeniä ja satoja prosentteja.

    Näin valtio herrat meitä höynäyttää ja me kansalaiset kaiken tään nielemme mukisematta.
    Esimrkiksi Ranskassa ihmiset nousis jo parrikaadeille, ja pienemmistäkin asioista.
    Suomalaista viedään kuin pässiä narussa.

    Äänestä

väärässä ?
Eihän kyseessä ollut lakko ?
Vaan joukko irtisanominen.
Joukko irtisanominen on käsitykseni mukaan KAPINA.
Eikös jossai hamassa menneisyydessä, kapinalliset viety mäenrinteeseen ?
Jokatapauksessa niitä rangtiin ?

Äänestä
  • jos työpaikasta haluaa ottaa loparit niin miksi ei saa ottaa,,pitää säätää laki,että et saa lähteä.
    Miten Voikkaalla ja Kemijärvellä kun firma antaa loparit työntekijälle,, eipä siinä pakkolakia sovelleta.

    Äänestä

kerran höpö...

Äänestä
  • narussa viedään.
    Ajatteleppa asiaa tarkemmin mitkä heijastukset sillä on tuleviin lakkoihin.

    Äänestä

teki wasemmisto :=)
oliwat hiljaa ja hywäksyiwät sen lain :=)
ja luulin ettei haloska sitä hywäksy tjn
mut peru jenkkiloman sen takia ?

ja taas me tawalliset äänestäjät maksetaan :=)

Äänestä
  • tuommosen kanssa joka ei asioita oikein ymmärrä.
    Aloittaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taas.. kirjoitti:

tuo TEHY:n joukko irtisanominen oli tilaus teatteri esitys porvareilta.
Näin saatiin sorvattua pakkolaki, nythän sitä voi porvari käyttää muissakin lakko uhkissa hyväksi ja näin murenee ihmisten lakko oikeus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu