Olen huolestunut koirastani joka on 8 v. ja nyt puolen vuoden aikana hän on alkanut pelkäämään autossa, ilman mitään tiettävää syytä. Sydän hakkaa kauheasti, on levoton ja karva irtoaa. Nyt hän ei enää halua lähteä autoon ollenkaan. Ennen ei ole ollut mitään ja on tykännyt matkustamisesta. Onko vastaavaa kenelläkään tiedossa?
Autopelko vanhalla koiralla
4
552
Vastaukset
- koiramainen
Täällä aiemmin joku kirjoitti kun oli vahingossa kolauttanut takaluukkua koiran päähän tai jotain ja sille oli tullut autokammo. Itselle tulee kanssa mieleen jos sillä on kipuilua auton heilumisen johdosta jaloissa esim nivelrikon takia kun ikääkin alkaa olla, onko sen vaikea nousta ylös makuulta tai ei enää mielellään hyppää esim sohvalle?
- Nimetön
ei ole mitään kolahduksia sattunut, mutta tuossa voi olla kyllä yksi syy kun koiraltani leikattiin ristide ja nivelsidevamma viime keväänä. Löytyi sieltä myös lievää nivelrikkoakin. Kyllä,,,, se voi olla että jotenkin siihen käy kipeästi.
- koiramainen
Nimetön kirjoitti:
ei ole mitään kolahduksia sattunut, mutta tuossa voi olla kyllä yksi syy kun koiraltani leikattiin ristide ja nivelsidevamma viime keväänä. Löytyi sieltä myös lievää nivelrikkoakin. Kyllä,,,, se voi olla että jotenkin siihen käy kipeästi.
semmoinen koira nojaa mielellään esim selkänojaan takapenkillä että saa vähän tukea. oisko särkylääkkeistä apua ja kyllä muutenkin jos nivelrikkoa on jo todettu pitäisi lääkitystä kysellä lääkäriltä.
- Kohta 12v
Ei olisi jäänyt kyydistä poies millään, oli nivel kipuja sekä nisäkasvaimet jotka varmasti painoivat. Itse enää ei päässyt autoon ilman apua, mutta mukaan tuli aina jos vain pääsi, autosta pois tulo olikin jo sitten toinen juttu. Aina piti nostaa pois kun oli "jumittunut" paikalleen. Mökille kun oli kahden tunnin matka, mutta mukaan olli aina päästävä. Eli en usko että on kyse koiran vaivoista, jotain muuta täytyy olla että on kammo tullut autoiluun.. Toki yksilöissä on eroja, oma koirani on niin kiintynyt minuun että jos vaan mukaan pääsee niin kärsii matkan rasituksen... Harmi vaan että nyt alkaa olla niin huonossa kunnossa ettei taida enää mökki-reissuja tulla hänelle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15415065Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va536116SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754373Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm734148"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593