eli siis olen nyt 9. luokalla ja ensi vuonna menossa lukioon. harrastan paljon urheilua ja yhtä lajia ihan kilpatasolla. ajattelin siis märskyä yhdeksi mahdolliseksi lukioksi. eli haluisin kaikenlaista tietoa märskyn koulusta. ja olisin siin menossa märskyn sinne liikunta puolelle (en yleislinjalle). ainakin nuo olisivat kivat:
onko helppo päästä?
pitääkö olla joku maailman mestari että pääsee?
kuinka paljon ka. vaikuttaa liikuntalukioon (märskyyn) pyrittäessä?
ilmapiiri?
(hyvännäköisiä (vapaita) kundeja? ;DD )
muita ei tule juuri nyt mieleen mutta kertokaahan. :D
kiitos vastanneille!
onko helppo päästä?
pitääkö olla joku maailman mestari että pääsee?
kuinka paljon ka. vaikuttaa liikuntalukioon (märskyyn) pyrittäessä?
ilmapiiri?
(hyvännäköisiä (vapaita) kundeja? ;DD )
muita ei tule juuri nyt mieleen mutta kertokaahan. :D
kiitos vastanneille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos kilpailee SM-tasolla tai maajoukkuetasolla, niin todennäköisesti pääsee Märskyyn. Mitä parempi urheilija olet sitä vähemmän koulumenestys vaikuttaa sisäänpääsyyn. Ei kuitenkaan tarvii olla ihan maailmanmestari, mutta korkealla täytyy olla tähtäimet.
Myös yleislinjan kautta sisään päässeet voivat päästä valmennukseen.
Ilmapiiri on usein hyvin kehuttu asia Märskyssä ja kyllä se on kehunsa ansainnutkin!
eli siis pääsen jos olen ikäluokkani parhaimmistoa? tai ainakin on hyvät mahdollisuudet?
mutta mitä tapahtuu jos nyt on jokin harrastus ja sitten sen lopettaakin lukion aikana, potkitanko koulusta ulos vai mitä tapahtuu?
keskiarvolla en pääse tuonne yleislinjalle ku sehän on jotain 9.25 tai jtn sellaista.
Opettelepa nyt aluksi ison kirjaimen käyttö ja muita kirjoittamiseen liittyviä asioita, jos aiot Märskyyn pyrkiä. Itse kirjoitin sieltä ylioppilaaksi vuonna 1966. Siihen aikaan yo-kirjoituksista ei päässyt läpi, jos ei osannut kirjoittaa.
Tiedän, että rimaa on laskettu, mutta ei kai sitä maahan ole kaivettu?
no anteeksi nyt vaan! en koskaan käytä isoja kirjaimia koneella kirjoitaessani. Käytän niitä vain kun teen jtn ainekirjoitusta ym. tietokoneella. Käsin on ihan eri asia.
oletpas aika vanha jos kirjoitit vuonna -66.. enkä kaipaa mtn tälläisiä kommentteja vaan ihan asiallisia.. KIITOS!
en mäkään käytä koneella isoja kirjaimia muuta kuin virallisissa jutuissa.joillekkin tuo valittaminen on tärkein asia.viimevuosina keskiarvo on taitanut olla siinä 9.5 tienoilla mutta niinku joku jo aikasemmin sanoi että jos on oman lajinsa huippuja saa anteeksi keskiarvossa.olen jopa kuullut että jonkun lajin tyyppi on päässyt alle 7 keskiarvolla mutta on ollut niin huippu.tarvit omalta lajiliitoslat hyvät arvosanat itsellesi.muista tämä!!!!!!!!testeissä ei onnistuminen ole niin tärkeetä kuin psyykkinen puoli mitä testaajat katsovat enemmän.eli jos olet heti luovuttamssa jos menee vähän huonommin niin antavat siitä sulle miinusta.tsemppaat vaan hymy naamalla:)
okei kiitos! :D mutta eihän noihin testeihin ole pakko mennä? tai ainakin olen kuullut jtn sellaista..
Ei testeihin ole pakko mennä mutta ne antavat hyvän vaikutelman. Ja riippuu vähäc lajista.