ollaan ajateltu tytölle nimeksi Anettea. miltä kuulostaisi? minkä tyylinen nimi mielestänne on, tai millainen tyttö teillä tulee mieleen Anetesta? nimi lausutaan kuten kirjoitetaankin.
Anette
äiti
101783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mikä sopisi toiseksi nimeksi?
Nimestä tuleen mieleen iloinen, tyttömäinen ja punaposkinen, ehkä hyvässä mielessä vähän keikisteleväkin tyttölapsi. Toisen nimen ei mielestäni tulisi olla liian pitkä tai erikoinen ettei nimeen tulisi prameilevaa sävyä.
Oikein soma nimi!
Anette on todella nätti nimi ja mulle se tuo mieleen kiltin nätin hiukan ujon kukkamekkoisen tähtisilmäisen pikku prinsessan.
Toiseksi nimeksi ehdotan:
Anette Julia
Anette Kristiina
Tai Anetelle sopisi myös hyvin kolme nimeä.
Anette Nea Julia
Anette Heini Karoliina
Anette Mia Irina
Anette Minttu Jennika
ehdotus
Anette kristiina
Anette Auroora
Anette Eerika
Anette Marleena
Anette Tuulia
Anette Marjanna/Marjaana
Anette Natalia
Anette Elmiina
Anette Olivia
Anette Katriina
Mitäs tykkäät, pitäskö olla erikoisempii?
Olen samaa mieltä edellisen kanssa nimestä. Iloinen tulee mieleen ja vähän keikisteleväkin.
Ehdotuksia:
Anette (Iida) Kerttuli
Anette (Taina) Kristiina
Anette (Oona) Eveliina
Tai jotain yksinkertaisempaa.
.. hiljainen, vaaleahiuksinen, sinisilmäinen tyttö. Nätti nimi muuten.
tosi nätti nimi. Nimestä tulee mieleen, kaunis pieni ja siro tyttö, jolla on tummat pitkät hiukset, vihreet silmät, luonteeltan iloinen, reipas ja kova puhumaan... tällanen on mun kaverin tyttö, Anette nimeltään. koko nimi on
Anette Aada Kristiina. Tosi kaunis nimi ainaki mun mielestä.
Muumeissa kun Niiskuneiti tippui jyrkänteeltä ja luuli muuttuneensa oikuttelevaksi prinsessaksi, hän keksi nimekseen Anette. Muuten ihan kiva nimi.
Anette on mielestäni tyttömäinen nimi, sellainen suloisen pienen tyttösen nimi, joka kasvaa kantajansa mukana.
Itselleni tuli heti toiseksi nimeksi mieleen Karoliina,Anette Karoliina olisi mielestäni taspainoinen yhdistelmä.
Kauhean hienosteleva, ainakin itselleni tulee heti mieleen, että vanhemmat haluavat keimailla lastensa nimillä. Ei ole hyvä. Saattaa johtua siitäkin, että tiedän erään vähemmän mukavan Aneten, mutta jos välttämättä Aneten lapsenne nimeksi tahdotte, niin tuo Anette Karoliina kuulostaisi tosiaan hyvälle. Joku sitä täällä ehdotti.