Tarvisisimme pikkaisen neuvoja lastenkasvatuksessa: perheemme 5-vuotias on varsinainen duracell-pupu. Onneksi pikkuveikka vähän hitaampi. Viikonloppuna rumba alkaa n. klo 6.00 ja klo 8 mennessä on ehditty tehdä vaikka mitä. Vauhti jatkuu lähes koko päivän: kiusataan pikkuveljeä, piirretään minuutissa n. 100 piirustusta yms. yms. Poikamme on vielä kova puhumaan ja kovalla äänellä. OLEN JOSKUS AIVAN LOPPU!! Mitä ihmettä teemme?? Tavallinen ulkoilu ei riitä vaan pitää olla jotain väsyttävämpää. Psykologi on tutkinut, mutta vikaa ei löydy - tuntuu vain, että pojan kasvaessa myös energiamäärä kasvaa. Poikamme on aivan ihana tyyppi ja hän osaa lukea ja laskea, mutta jatkuva meno ja meininki saa joskus pinnan kireälle. En tosin ole suuttunut kuin yhden tai kaksi kertaa. Onko kenelläkään vastaavaa tilannetta ja keinoja arjessa selviytymiseen? Vanhin poikamme käy yhtä hitaalla kuin me vanhemmat, joten tilanteemme on kasvatuksellisesti uusi - kuinka siis osaamme olla hyviä vanhempia duracell-pojallemme?
2 duracell-pupua - help!!
VÄSYMAMA
2392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voisitte ehkä käydä toisella lääkärillä ja psykologilla tai vaikka psykiatrilla. en usko että aivan mahdoton jatkuva ylienergisyys olisi normaalia.
poikaa olisi yritettävä opettaa rauhoittumaan eriliaisin tekniikoin, jos mitään vikaa lääkärissä ei löydy.
Teidän lapsellanne saattaisi olla adhd, kuulostaa nimittäin kovin samanlaiselta kuin oman adhd-poikani... löytyisikö neuvoja ja vertaistukea esim. oman paikkakunnan adhd-yhdistyksestä?