kevyt"hirsinen" sauna

Juulianna7

Mökkirantaamme haluaisimme kevyt"hirsisen" saunan. Kevythirsisen lähinnä siksi, että maasto on melko vaikeakulkuista ja meillä on kokemuksia painavien hirsien kantamisesta. Se olisi myös helppo pystyttää omin (vähäisin) avuin. Mutta... miten tuollainen kevythirsi kestää ajan hammasta, pelkona on että alkaisi vääntyilemään. Kertokaa kokemuksista. Olemme katselleet ainakin Luoman sauna 6.

8

4071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee laudasta

      Laudasta kannattaa sauna tehdä, on kevyt kantaa ja kestää suoranakin. Eristeet vaan väliin ja on paljon lämpimämpikin kuin hirsi.

    • telttasaunaa

      koska tuhoutuu ehkä 5 vuodessa mutta onhan sekin jo pitkä aika.

      • kaiku55

        Meillä mökillä parikymmentä vuotta vanha "kevythirsinen" eli 50 millinen kesäsauna. Hyvin kestänyt, ei vääntyilyä eikä muita ongelmia - tapitukset on vissiin tehty huolella.
        Eli kyllä se ohkaisempikin "hirsi" kestää siinä kuin lautamökkikin, ei tietenkään vastaa oikeaa hirttä mutta ei se ole samaan käyttötarkoitukseen tarkoitettukaan. Aliarvostettu tuote tuo "kevythirsi".


      • ohuempiakin
        kaiku55 kirjoitti:

        Meillä mökillä parikymmentä vuotta vanha "kevythirsinen" eli 50 millinen kesäsauna. Hyvin kestänyt, ei vääntyilyä eikä muita ongelmia - tapitukset on vissiin tehty huolella.
        Eli kyllä se ohkaisempikin "hirsi" kestää siinä kuin lautamökkikin, ei tietenkään vastaa oikeaa hirttä mutta ei se ole samaan käyttötarkoitukseen tarkoitettukaan. Aliarvostettu tuote tuo "kevythirsi".

        ja ilman tapituksia.


    • Nimetön

      100 mm pyöröhirsi , on kevyt kannella ja kestää

    • päivnselvää

      Se nyt lienee päivänselvää,että se jossakin vaiheessa lautahirsi vääntyilee. Kyllä se silti asiansa ajaa pitkän aikaa kunhan on katto ja räystäät päällä.
      Ainoa todellinen pointti on jotta kun hinta ja vaiva on unohtunut niin laatu jää. Nuo kevythirret vaan muistuttaa halpuudesta näöllään senkin jälkeen. Tosiaan laita satasen pyörö niin hyvä tulee.

      • Jeesmän

        Samaa mieltä, Paitsi että satasta pyöröhirttä?
        Niitähän menee seinälle jotain 25kpl?
        Eikö se sitten näytä hassulta? Paitsi ehkä TOSI pienessä saunassa...


      • Nimetön
        Jeesmän kirjoitti:

        Samaa mieltä, Paitsi että satasta pyöröhirttä?
        Niitähän menee seinälle jotain 25kpl?
        Eikö se sitten näytä hassulta? Paitsi ehkä TOSI pienessä saunassa...

        saunakin tulee olemaa 100 mm hirrestä , eikä yhtään hullumman näköinen ole


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      354
      2834
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1559
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1078
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1007
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      978
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe