Muutto Costa Ricaan

kiitos etukateen

Hei, huomasin, etta talla palstalla muutama itse asiassa asuu Costa Ricassa. Mulla on semmonen tilanne, etta mies on saanut tyotarjouksen San Josesta, ja olis ihan intona lahdossa. Asutaan talla hetkella espanjassa ja mua arvelluttaa muutto. Meilla on 3-vuotias tytto, joten toki kiinnostaisi tietaa, mita kenties on odotettavissa ja miten kannataisi olla varustautunut. Asuttu on ulkomailla paljon ja eri maissa, mutta Vali-Amerikka taysin kokematta. Mikahan mahtaisi olla tyomahdollisuus mulle, koulutukseni on restonomi, mutta ihan kaikenlaista olen tehnyt ja onneksi tahan mennessa aina toita loytanyt. Onko siella paljon ulkkikset keskenaan ja paikalliset omissa porukoissaan, vai sekottuuko hyvin? mikaan expat yhteiso ei kiinnosta, mies on britti, ja niita punakoita brittiyhteisoja aina joka kolkkaan tuntuu eksyvan. Ihan kaikenlaiset kommentit olis tosi tervetulleita, voi sanoa suoraan mielipiteet. Ollaan ehka parin viikon paasta lahdossa lyhyelle tutustumiselle ja tammikuussa alkais toisella meista siis duuni, jos paatetaan lahtea. Etukateen jo kovasti kiitoksia, kuka jaksaa neuvoa.

1

2602

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tortugita

      Hei!
      Perheemme saattaa mahdollisesti olla myös lähdössä joksikin aikaa Costa Ricaan, joten olisin kiinnostunut tietämään lähdittekö matkaan tai onko täällä muita San Josessa asuvia? 5-vuotiaalle lapsellemme olisi arvokasta löytää aluksi myös suomenkielistä leikkiseuraa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1409
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      881
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      841
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      776
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      765
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      158
      715
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe