Sopiiko esim. sakemanni kaveriksi

mukkelismakkelis

Meillä karkeakarvainen mäykkypoika, 1 - vuotias, nyt mietimme kaveria, mikä rotu olisi paras? Pentuja emme halua, eli kantsiiko ottaa toinen uroskoira? Sakemanni kiinnostaisi, vai olisiko toinen mäykky paras ratkaisu?

3

562

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ota toista

      aikuista urosta mäykkisi kaveriksi. Ehkä voisi urospennun hyväksyä, mutta en usko että aikuinen menisi. Jos sakemannin haluat ottaa toiseksi, ota narttu. Mäykki ei tod.näk. pysty sitä aivan heti astumaan, eikä ainakaan tule riitoja. Meillä karkkariurosmäykki ei ainakaan ole ikinä aikuisikäisenä, tuli tosi nuorena, hyväksynyt toisia aikuisia uroksia. Mutta kiimamittarina on verraton.

    • tanjaw

      meillä kaksi mäykkyä narttu ja leikattu uros. siskollani saksanpaimenkoira ja hyvin tulevat toimeen. kokoeroahan löytyy mutta kyllä se mäykky on jo pistänyt sakemannin järjestykseen. selkeä arvojärjestys löytyy. ensin on uros sitten mäykkynarttu ja viimeisenä narttu sakemanni. kannattaa kyllä ottaa se narttu kaveriksi pääsee itse vähemmällä kun ei ole sitä taistelua siitä arvojärjestyksestä. jos suinkin mahdollista niin kannattaa mennä käymään jonkun ison sakemanni nartun luona kylässä niin näkee jo miten se siellä jalkojen välissä pujottelee. ja onhan se kivaa katseltavaa.

      Olen kyllä itse ollut tyytyväinen toiseen mäykkyyn kaverina kun niillä on niin samanlaiset kiinnostuksen kohteet ja luonteet. pitävät toisilleen seuraa ja nauttivat suunnattomasti siitä. jos päädytte mäykyn ottoon kannattaa siinäkin ottaa narttu vaikka sitten on ne juoksut. Aion itse leikauttaa narttunikin, jotta syövän riski vähenee ja kun pentuja ei ole tarkoituksena teettää. mihin rotuun nyt päädyttekin niin uskon että koiranne on tyytyväinen päätökseenne:)

    • harmoonia...

      Mäyräkoiralle paras kaveri on toinen saman moinen ;) Koko ja luonne on paras mahdollinen sopivuus arkielämässä, suosittelen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1256
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1025
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      943
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      56
      904
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      781
    6. 65
      768
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      716
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      625
    Aihe