mitä mieltä olette nimestä Saana Liisa Ulrika? tuo Ulrika kulkee suvussa.
mitä mieltä??
pauliina
6341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuulostaa.
...mutta tuo Ulrika tökkää lopussa omituisen tuntuisesti.
Ensimmäisessä ja toisessa nimessä on kaunis pitkä vokaali, mielestäni Ulrikakin voisi siis olla Ulriika.
kuulostaisi pelkkä Saana Ulriikka
Hyviä, perinteisiä nimi kaikki.
Saana Liisa Ulrika.
Kuten joku jo mainitsikin, Ulrika hiukan töksähtää lopussa. Kuitenkin suvussa kulkevana nimenä ette halua muuttaa sen kirjoitusasua (esim Ulriikka)?
Ehdottaisin Ulrika-nimeä 2. nimeksi, jolloin töksähdystä ei tule. SAANA ULRIKA. Ikävä kyllä Liisa ei sitten sovikaan enään 3.
Ehkä SAANA LINDA ULRIKA? (Jos kannatatte perinteisiä nimiä, ei Linda sitten käy.)
SAANA LINNEA ULRIKA. SAANA REETTA ULRIKA. SAANA VENLA ULRIKA. SAANA SALLA ULRIKA. SAANA LILJA ULRIKA.
Täytyy sanoa, että on aika vaikea. Ehkä säästätte Ulrikan seuraavalle tytölle?
(Tai ehkä koko nimi kuulostaa paremmalta kun on sukunimikin perässä. Harvemminhan pelkästään kaikkia etunimiä käytetään.)
Kaunis nimi! Siinä on mielestäni hienolla tavalla yhidtetty uutta (Saana) ja vanhaa (liisa ja Ulsika). Suosittelen!