Miksi kylmäpuristettu rypsiöljy on terveellisempi kuin tavallinen halpa rypsiöljy. Miten rypsiöljylle käy paistolämpötilassa.
Kylmäpuristettu
valmistusmenetelmästä
5510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ne kylmäpuristetut on niistä puristusten alkueristä, eli rypsiä vain prässätään ilman mitään muita tehokeinoja. Kaikkein paras aines rypsistä (sama oliivillakin) irtoaa noissa ensimmäisissä puristuksissa.
Muut öljy on sitten irrotettu perkeistä kaikenlaisilla konsteilla, kuumentamalla ja muuten. Ne on niitä sakkoja ne muut.
Kylmäpuristettu ei yleensä kestä kuumentamista yhtä hyvin kuin ne muut. Kylmäpuristetut käyvät hyvin käytettäväksi kylminä salaateissa yms. ja ruuanvalmistukseen alhaisissa lämpötiloissa.
Eri kasveista saatujen öljyjen välillä on eroja siinä, miten ne kestävät kuumentamista.
"TIETOA ÖLJYISTÄ
Ruokaöljyjä löytyy kaupasta valtavat valikoimat. Paistamiseen sopivia kasviöljyjä on rypsi-, rapsi-, maissi- ja auringonkukkaöljyistä erilaatuisiin oliiviöljyihin. Öljyä on syytä tarkkailla kuumentamisen aikana, ettei se pääse palamaan. Kypsentämättömissä ruuissa kuten salaateissa oliiviöljy (Virgin) on suosituin vaihtoehto. Öljyn voi myös maustaa etukäteen yrtein ja pippurein oman maun mukaan. Myös leivonnaistaikinoiden valmistamisessa voi käyttää kasviöljyjä. Noudata reseptien suosituksia öljyn valinnan suhteen. Lisämakuja taikinoihin saat mm. manteli-, kookos- ja pähkinäöljyillä. "
http://www.reseptit.fi/faq2.html
Paistaa voilla, niin hyvää tulee. Harva syö usein paistettua ruokaa ja näinollen voi on ihan hyvä.
Kasvismuhennoksiin käytän kotimaista kylmäpuristettua rypsiöljyä voin kera.
Myös leivonnassa kannattaa käyttää voita, koska maku on täysin eri kuin margariinia käytettäessä.
Toki se voillakin käy, se paistaminen, jos sitä ei joka päivä harrasta. Kylmäpuristetut rypsi- ja oliiviöljyt ovat kuitenkin todistetusti erinomaisen hyviä terveyden kannalta.
Margariinit kannattaa unohtaa kokonaan. Ne ovat kaikkein epäterveellisimpiä rasvoja. Kuten kaikessa muussakin ruuassa kannattaa luopua kaikesta keinotekoisesta.
Itse en paista kuin kalafileitä joskus eli aika harvoin tulee mitään paistettua.
Monesti laitan kalaa uuniin tai keittoon.
Kasvisruokiin käytän rypsiä.
Eli en usko, että ihmiset nyt niin kauheesti mitään käristelee.
Noh jauhelihaa kyllä paistetaan, mutta sekin paistetaan teflonpannulla, johon ei tarvitse laittaa mitään rasvaa, koska itse lihasta tulee rasvaa pannuun.
Voi ja rypsi ovat parhaita ja terveellisimpiä sekä ennenkaikkea kotimaista.
mutta et aivan. Kirjoitit vähän simukaan.
Kuumentamalla rasvan rakenne muuttuu. Vitamiinit tuhoutuu. Kuumennettaessa rasva muuttuu ns. trans-rasvoiksi. Näin käy osittain myös kuumavalmistetussa öljyssä. Kasvisrasvaa ei saa koskaan käyttää paistamiseen.