Intel Core Duo E6600 Kellotusta

marko6

Moikka neuvokaas mietkä vois tollaista E6600 prossua kelloitta niin että pysyy vakaana ja lämmöt kurissa prossussa jäähynä Zalman CNPS 9700 täys kupari jäähy emolevynä minulla on Asus P5N32-SLI emolevy.

7

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Mene biosiin ja laita FSB lukemaksi 333 ja paina F10 ja enter ja odota hetki äläkä hätäänny koska siinä käynnistyksessä kestää tavallista kauemmin.

      Sitten sinulla on ~3GHz kelloilla pyörivä prosessori. Pitäisi toimia ihan vakaasti ja tuolla jäähyllä pitäisi pysyä ihan viileänäkin.

      • Ilmeisesti edellisellä vastaajalla on ollut tiedossa että kysyjällä on huippumuistit tai BIOS asetuksiin on tehty muitakin muutoksia.

        Jos BIOS asetukset ovat muuten Defaut kone todennäköisesti yrittää käynnistyä muutamam kerran kunnes 3- 5:llä käynnistysyrityksellä starttaa vakiokellotaajuudella 2,4GHz.


      • ...
        pjotr.suomi24 kirjoitti:

        Ilmeisesti edellisellä vastaajalla on ollut tiedossa että kysyjällä on huippumuistit tai BIOS asetuksiin on tehty muitakin muutoksia.

        Jos BIOS asetukset ovat muuten Defaut kone todennäköisesti yrittää käynnistyä muutamam kerran kunnes 3- 5:llä käynnistysyrityksellä starttaa vakiokellotaajuudella 2,4GHz.

        "kysyjällä on huippumuistit"

        Ei tarvitse olla. Toimii ihan semi-halpis 800MHz DDR2 muisteilla

        "BIOS asetuksiin on tehty muitakin muutoksia."

        Ei tarvitse tehdä muita muutoksia (paitsi niitä, että päästään säätämään FSB:tä).

        "Jos BIOS asetukset ovat muuten Defaut kone.."

        ...homma toimii ihan hyvin.


    • Murosta meinaan.

      • Nimetön

        Moikka vaan kyllä sieltä murosta jotain tietoo löytyy vähän mut ei oikein kunnolla ja aika nihkeitä ovat näköjään nykyään sielläkin neuvomaan.


      • amd:n prossu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1316
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1003
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      944
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      917
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      798
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      758
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      658
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      613
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      599
    Aihe