Olen töissä vastaperustetussa liikkeessä, jossa ei ole vielä pankkikorttien tms lukemiseen tarkoitettuja laitteita. Mahtaako kukaan tietää, onko liike velvollinen ilmoittamaan ettei meillä käy muu kun käteinen ennen ostopäätöksen tekoa? omistaja oli sitä mieltä että ei kannata etukäteen ilmottaa, vaan vasta maksettaessa, minusta taas on reilun kerhon pelisäännöt että jo ostotilanteessa tiedetään, mikä maksuväline käy.
Varsin kiusallisia tilanteita, kun moni ei enää käteistä kanna mukanaan.
Varsin kiusallisia tilanteita, kun moni ei enää käteistä kanna mukanaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kai mitään lakisääteistä velvoitetta ole ilmoittaa asiasta, mutta olisihan se aika järkevää käytänön kannalta. Saatte todennäköisesti pari kiukkuista asiakasta jos ei muuta.
kaupoissa on ovessa lappu/tarra mitkä maksuvälineet käyvät ja eivät käy.
En tiedä velvoittaako siihen laki, mutta jos aikoo saada liikkeen pysymään pystyssä, niin ehdottomasti sellainen lappu oveen, että vain käteinen käy.
Hei!
On outo juttu ettei työnantajasi halua ilmoittaa asiakkaille etukäteen noin tärkeää asiaa. Tuntuisi kyllä että se on pakollista tai ainakin suositeltavaa. Tosi noloa kassalla asiakkaalle kun pitää jättää ostokset siihen. Varmaan menetätte monta asiakasta tuolla konstilla. Kannattaisi kysyä asiaa kuluttaja asiamieheltä esim.