Nyt on kiintolevy ongelmia

vaihteeksi...

Nyt on Macbook-tietokoneissa käytettävissä Seagaten kiintolevyissä on kriittinen valmistusvirhe. Niiden kirjoituspää saattaa pettää, jolloin levyn pinta naarmuuntuu ja tiedot voivat tuhoutua palauttamattomiin.

Ja ongelma on niin paha, että kesän 2006 jälkeen yritykseen tuoduista 50 Macbookin levyistä tietoja ei paria poikkeusta lukuun ottamatta oltu pystytty enää palauttamaan.

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=32079&tyyppi=1

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mac käyttäjistä

      Mukavaa kun Mac-käyttäjistä välitetään.

      Entäpä ne muut läppärit, joista samainen kiintolevy voi löytyä?

      Apple tuskin on Seagaten ainut asiakas.

      • Mäkkihöperö

        Ilmeisesti se on muiden valmistajien kohdalla normaalia arkipäivää eikä edes uutisoinnin arvoista…


      • jason-blue
        Mäkkihöperö kirjoitti:

        Ilmeisesti se on muiden valmistajien kohdalla normaalia arkipäivää eikä edes uutisoinnin arvoista…

        Jos Applella takuuhuolto kestäis 2kk ja koneen tullessa takas ei ongelmaa olis korjattu, niin ihmiset marssis soihdut kädessä kadulla ja tietokonelehtien toimittajat hyppis onnesta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe