Huoltajuuskiista menossa käräjille. Kohta sostädit tulevat kotikäynnille kummallekin vanhemmista käräjäoikeudelle lausunnon valmistelemista varten. Kuulemma samalla haastattelevat. Mitä kyselevät, voiko tilanteeseen jotenkin valmistautua? Vihjeitä!
Mitä sostädit kysyvät?
Isä kysyy
4809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oma itsesi,ja vastaat kun kysytään!
Hanki hyvä asianajaja. Ole rehellinen äläkä suurentele kykyjäsi. Suhtaudu myötämielisesti kaikkeen joka edistää lastesi tulevaisuutta. Ole joustava vaikka tuntuisikin että kukaan ei pidä puoliasi. Hyviä isiä on harvassa, joten älä lannistu.
käyhän ne, kattelemassa. Pääasiaon että olet vastuuntunteva aikuinen ihminen ja toimit lasten parhaaksi.
Siivoa koti ennenkuin tulevat. Kata kahvipöytä kauniisti ja tarjoa tädeille pullakahvit. Juttele ihan normaaleja asioita, älä hauku lapsen/lasten isää. Jos haluavat tietää jotain oleellista, niin he kyllä kysyvät.
Ole ihan luonnollinen, älä suotta pelkää.