Osaisiko joku viisaampi selittää, että miksi seksipalvelujen osto on laitonta, kun samanaikaisesti seksipalvelujen myynti on sallittua?
Eihän huumausaineidenkaan myynti ole sallittua, vaan tuomiolle joutuu aina sekä aineita ostava että kauppaava rikollinen.
Jos prostituutio-bisnes halutaan kuriin, niin
vaihtoehtoja on mielestäni vain kaksi:
a) Seksipalvelujen myynti/osto kielletään lailla.
b) Seksipalvelujen myynti sallitaan ja ns. ammatinharjoittajat maksavat veronsa kuten muut.
Itse kannatan ensimmäistä a-vaihtoehtoa.
Eihän huumausaineidenkaan myynti ole sallittua, vaan tuomiolle joutuu aina sekä aineita ostava että kauppaava rikollinen.
Jos prostituutio-bisnes halutaan kuriin, niin
vaihtoehtoja on mielestäni vain kaksi:
a) Seksipalvelujen myynti/osto kielletään lailla.
b) Seksipalvelujen myynti sallitaan ja ns. ammatinharjoittajat maksavat veronsa kuten muut.
Itse kannatan ensimmäistä a-vaihtoehtoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
>>miksi seksipalvelujen osto on laitonta, kun samanaikaisesti seksipalvelujen myynti on sallittua?
Ammatin harjoittaminen on perustuslailla suojattua, sitä ei siis voi tavallisella lailla rajoittaa. Sellaisen oletetun lain perusteella annettu tuomio kaatuisi korkeammissa oikeusasteissa tai euroopan ihmisoikeustuomioistuimissa perusoikeusloukkauksena.
Ihan hullu laki, koska myydä saa mutta ostaa ei..
Mitä siitä seuraisi jos huumeitakin saisi myydä laillisesti täysi-ikäisenä yksityishenkilönä ja niitä voisi tarjota, mutta samanaikaisesti ostajat laitettaisiin raastupaan ja linnaan..
Kyllä seksikauppa pitäisi joko kieltää sekä ostajalta/myyjältä tai sallia koko touhu. Muita maalaisjärkeen käyviä vaihtoehtoja ei ole-
eihän kukaan voi myydä jos ei joku osta.
hieno laki oikeen järjen kanssa tehty.
Nixnaxhan jo vastasi tähän. Myynti on sallittua, kunhan ei ole katuprostituutiota (joka aiheuttaa järjestyshäiriöitä). Osto on sallittua, kunhan ei osta ihmiskaupan uhrilta. Paritus ei ole sallittua, eli siis se, että joku toinen kuin prozza itse ottaa hyödyn. "Yksityisyritteliäisyys" sen sijaa on sallittua.
Turmelluksen tiellä kulkee koko suomi, vaikka mielipidetiedusteluissa arvostetaan vakautta ja turvallisuutta. Mikä on kun huorien pitäisi saada huorata, murhaajan murhata ja piraatin pirateerata.
Laki ja järjestys kunniaan tai tämä ei ole oikeusvaltio!
Tosiaan luetun ymmärtäminen ei taida olla tämän foorumin käyttäjien paras taito.
Prostituutio on laitonta 3 tapauksessa:
a) siihen liittyy ihmiskauppaa, pakottamista tms.
b) siihen liittyy paritus
c) kyseessä alaikäisyys
d) kun seksiä myydään julkisilla paikoilla
Kannattanee muistaa, että prostituution dekriminalisoinnilla on myös "positiivisia" vaikutuksia. Jos prostituutio (joka tunnetusti on maailman vanhin ammatti) kriminaisoitaisiin kokonaan, ajaisi se prostituoidut järjestäytyneen rikollisuuden pariin, paritus ja ihmiskauppa kukoistaisivat etc. Kun se on laillinen ammatti (koska kriminalisointihan ei sitä lopettaisi), on sitä periaatteessa helpompi valvoa. Ja on myös muistettava, että on paljon ihmisiä, jotka eivät välttämättä yksinkertaisesti saa naista, joten eiköhän se ole ihan hyvä, että pääsevät insinööritkin ( :) ) laillisesti purkamaan paineitaan.
Sain heti hyvät naurut:))
KOPIOITU> Tosiaan luetun ymmärtäminen ei taida olla tämän foorumin käyttäjien paras taito.
Prostituutio on laitonta 3 tapauksessa:
a) siihen liittyy ihmiskauppaa, pakottamista tms.
b) siihen liittyy paritus
c) kyseessä alaikäisyys
d) kun seksiä myydään julkisilla paikoilla
a = 1
b = 2
c = 3
d = 4
Totta :)
Pikkasen taisin olla väsynyt, kun kirjoitin. Tosiaan kohdat a) ja b) kuuluvat yhteen. Heheheh. Mukana. Juu melkein :D
Ihan vain ärsyttääkseen. Sopii kuvioon sekin, että kun nainen (yleensä enimmäkseen nainen kuin mies, ainakin täällä kotoSuomessa) vähän härnää miestä, mutta ei kuitenkaan anna, niin se nauttii siitä vallan tunteesta jonka se saa siihen mieheen. Sillä on ote mieheen. (Puhun nyt aviollisesta tai avollisesta suhteesta.)
No, kun seksipalveluja saa myydä muttei ostaa, niin nämä valtaa pitävät päättävät elimet, jotka ovat sadisteja luonteeltaan, nauttivat siitä tilanteesta, että katsoa saa, muttei koskea.
Ja toinen juttuhan on se, että tämä ei jätä tulkinnan varaa tapauksiin, jossa mies on raiskannut naisen ja väittää maksaneensa seksistä. Ehkä on voinut maksaakin raiskattuaan, tai sitten ei. No, joka tapauksessa kannatan tätä systeemiä ehdottomasti. Tosin kannatan seksin myynnin kriminalisointiakin, mutta kukaanhan ei voi valvoa, mitä kukin värkillään tekee, siihen ei ole oikeuttakaan.
suomi on niin kaksinaismoraalin maa. mistä poliitikot ja muut päättäjät hakisivat lihallisia haluja jos prostituutio kiellettäisitään ? ? ?
Naurettavinta jo on se että ostaminen tuossakin mittapuussa kiellettiin.
Jos se ongelma pois haluttaisiin, niin myynti kiellettäisiin.
Mutta mutta, montaa tutkimusta on tehty ja niissä todettu että nämä merkkihenkilöt on suurimpia ilotyttöjen asiakkaita. Onhan ilotyttöjä joka kalleimmassa hotellissakin, jopa suomessa.
Niin kauan kun te äänestätte näitä korruptoituneita joka paikan ukkoja eduskuntaan, eu:hun ym. niin sitä tarjontaa on.
seksipalvelujen saatavuus pitää säätää lailla pakolliseksi kuten muukin terveydenhoito sillä sitähän se pitkälti on.
Paljon rikoksia jäisi trekemättä jos ihmisen perustarpeet tulisi tyydytettyä.