Toinen haku eikä vieläkään tärpännyt..:/ osaisitteko sanoa mille linjoille olis "helppoa" päästä etelä-suomessa,helsingin tuntumassa? Liiketalouteen oon nyt koittanut vaan..onko keravalle helppo päästä (tilastojen mukaan olis kai)? entä estenomi koulutukseen? röntgenhoitaja koulutukseen? matkailualalle,minne? kiitos jos joku osaa antaa vihjeitä,oon ihan hukassa.
mihin pääsisi
"helpommin"
2447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi.
Minä hain nyt syksyn haussa ensimmäistä kertaa matkailualaa opiskelemaan Porvooseen, noin 50km päähän Helsingistä. Tärppäsi haussa ja pääsin sisään. Lähtöpisteet olivat aika huonot minusta, keskiarvo lukiosta alle 7 ja kirjoituksistakin A, B ja C. Pääsykokeetkaan eivät menneet niin hyvin, mutta pääsin silti sisän. Joten minusta oli aikas "helppo" päästä sisään..
Tässä omat kokemukseni matkailualasta.
Sain tänään kans masentavaa postia, etten päässyt mihinkään sisään.. Raskas päivä ja aloin kanssa miettiin, et mitähän sitä nyt sitten tekis.. Olen sillä asenteella, et haluan tehdä juuri sitä, mikä kiinnostaa, enkä halua tyytyä vähempään. Ongelma on siinä, että kaikkiin niihin aloihin (viestintä, okl..) on ihan helvetin vaikee päässä. En päässyt edes pääsykokeisiin vähän liian alhaisten alkupisteitteni takia. Tuntuu, että tämmösillä average-joe`lla ei ole mitään jakoa, vaan kouluihin otetaan vaan überihmisiä. En kyllä luovuta, vaan yritän korottaa ensi keväällä reaalin arvosanaani, johon koko homma alunperin kaatui. Kaikkea Onnea sulle! Kyllä me jonnekin päässään sitten joskus. Onhan toi ahdistavaa, mut pakko vaan kääriä hihoja ja ryhtyä panostamaan. Suomi on raffi maa.