rintasähläys

Mahtaako olla tässä 1kk iässä jokin vaihe että syönti on yhtä sähläystä vauvan osalta? Ennen söi mahan täyteen ja se siitä, nyt on alkanut kamala sählinki ja sitten vauva hermostuu kun imemisen sijaan tekee kaikkiea muuta eikä tietenkään nälkä katoa. Ottaa kunnolla kiinni ja saa maitoa, mutta vähän väliä irrottaa, tunkee käsiä eteen jne...Kunnolla väsyneenä syö rauhassa. Ja nälkäinen on kyllä päivälläkin kun yritän syöttää.
3389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meillä neiti nyt kuukauden ikäinen ja sama homma imetyksen suhteen. Vauva alkaa kesken kaiken rimpuilemaan, huitoo, potkii ja kääntelee päätään niin ettei imeminen tahdo onnistua. Olen miettinyt että tuleekohan sieltä maitoa liian kovalla paineella vai liian vähän niin että vauva hermostuu kun ei saa tarpeeksi nopeasti ruokaansa. Vaatii molemmilta kärsivällisyyttä että imetys saadaan jatkumaan. Mietin jo yksi päivä että lopetan kohta imetyksen jos tämä jatkuu mutten oikeasti haluaisi lopettaa sitä sen takia. Jospa se olisi jokin ohimenevä vaihe, toivotaan.

Äänestä

Moi!

Meillä on ollu ihan samoja probleemia imetyksessä. Tyttö sai yhteen aikaan (ja välillä vieläkin) ihan hirveitä hepuleita syödessä. Kesken kaiken alkoi huutamaan ja hamuamaan kahta kauheammin tissiä suuhunsa. Monesti hepuli alkoi jo ennen kun oli edes alkanut saada maitoa. Saattaisi johtua siitä, ettei saanut kunnolla kiinni nännistä ja meni hermot. Kesken imemisen hepulille syyksi olen myös tulkinnut liiallista maidontuloa, koska tytön irrottaessa otteensa maitoa ihan suihkuaa. Eli tyttö ei pysy mukana. Tähän on hieman auttanut se, että itse lypsän sormin maitoa suoraan tytön suuhun. Neuvolasta sanoivat ohjeeksi, että imettää vähän aikaa toisesta tissistä ja sitten varovasti irrottaa tissin vauvan suusta ja vaihtaa toiseen. Koneellista lypsämistä eivät suositelleet, koska sehän lisää maidon herumista. Tsemppiä ja jaksamista meille kaikille:)!

Äänestä
  • tissillä yleensä silloin jos on ilmavaivoja tai jos pitää röyhtäistä. Meidän kohta 1kk pimu on tosi huono syömään tuttia, niin joskus hepuli tukee myös siitä kun imee ja alkaa tulla maitoo. Oon sillon tarjonnu tuttia, joskus kelpaa, joskus ei

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Mahtaako olla tässä 1kk iässä jokin vaihe että syönti on yhtä sähläystä vauvan osalta? Ennen söi mahan täyteen ja se siitä, nyt on alkanut kamala sählinki ja sitten vauva hermostuu kun imemisen sijaan tekee kaikkiea muuta eikä tietenkään nälkä katoa. Ottaa kunnolla kiinni ja saa maitoa, mutta vähän väliä irrottaa, tunkee käsiä eteen jne...Kunnolla väsyneenä syö rauhassa. Ja nälkäinen on kyllä päivälläkin kun yritän syöttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu