Pienen pieni kysymys liityen koiran tapaan

tigimonster76

Eli miksi aina siis aina kun ulos olen lähdössä niin pitää kamun ravistella itsensä? se ottanu ton ihan tavakseen =)

4

365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja pienen pieni vastaus :O)

      Koira todennäköisesti käyttää sitä sijaistoimintana/rauhoittaa itseään,kun on niin täpinöissään ulos lähdöstä ;=)

      • tigimonster76

        että se vain laittaisi karvansa ojennukseen ja pörhölle..Mutta sama mysteeri on tuo jokaisen koiran tekemä puoliympyrä juttu ennen makuulle rupeamistaan...


      • majorica .

        yksi "vanha" koiraihminen myös kerran kertoi
        että esim. herätessään koira ravistaa unet tiehensä. muutoinkin hänen mielestä koirat ravistelevat pois esim. epämiellyttäviä tunteita.
        minun pikkukoirat ravistelee useinkin.
        esim. kun on ollut sylissä niin ravistelee itseään kun laitetaan lattialle. mutta se nyt ei ihan päde koska pitävät olla sylissä. mutta mielenkiintoista. täytyypä alkaa enemmän seurailemaan.


      • tigimonster76
        majorica . kirjoitti:

        yksi "vanha" koiraihminen myös kerran kertoi
        että esim. herätessään koira ravistaa unet tiehensä. muutoinkin hänen mielestä koirat ravistelevat pois esim. epämiellyttäviä tunteita.
        minun pikkukoirat ravistelee useinkin.
        esim. kun on ollut sylissä niin ravistelee itseään kun laitetaan lattialle. mutta se nyt ei ihan päde koska pitävät olla sylissä. mutta mielenkiintoista. täytyypä alkaa enemmän seurailemaan.

        Vain ihan yksilöllistä.Eli toiset koirtat tuota tekee ja esimerkiksi ajokoira ei tee tuota mutta tyrskäyttelee nenänsä "auki" eli kovasti jopa teko aivastelee nenänsä puhtaaksi.=) eli ei mitään nuhaa vaan ylimääräisten estojen poistaminen nenästä että haistaa tehokkaammin herkät pupun jälet.AIka ovelia otuksia tapoineen niinkuin me ihmisetkin..

        Muutenkin tuo ajokoiran tapa aivastella on varmaan herkempi jos jotain ärsyttäviä hajuja,esimerkiksi tupakka on siinä likellä niin laukaisee herkkyyden eli jokainen voi kuvitella että miten herkkä se kirsu onkaan koiralla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7949
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3140
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      387
      2221
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1770
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      148
      1607
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1441
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1122
    Aihe