Niin, sattusko joku tietämään tyttörakkaudesta kertovia kirjoja? Itse oon tällänen lukioikäinen tyttö.
Kirjoja nuorille?
muchos.besos
141557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
itse luin kaksi saman kirjailijan tyttörakkaus kirjaa.. ''kun enkelit katsovat muualle'' ja ''minuutti valssi'' ja pidin niistä kovasti kirjailijan nimeä en muista :(
Nää ei nyt kai kaikki oo ihan "nuortenkirjoiksi" luokiteltavia... Mutta *:llä merkityt erityisesti.
Salla Simukka: *Kun enkelit katsovat muualle, *Minuuttivalssi, (*Viimeiset)
Heli Kruger: *Olen koskettanut taivasta
Annika Ruth Persson: *Du och jag, Marie Curie; Erik Dahlbergsgatan 30
Åsa Nilsson: *Dags att våga?
Essi Henriksson: Ilmestys
(Sofi Oksanen: Baby Jane)
Sarah Waters: Fingersmith, Tipping The Velvet
Jeanette Winterson: Ei appelsiini ole ainoa hedelmä
olisi kivaa?
Jos voisitte ihan vähän kertoa mistä kirjat kertovat.
Terveisin Lukutoukka.
:)
lesboista.
Palautin äskettäin kirjastoon Jeanette Wintersonin "Ei appelsiini ole ainoa hedelmä". Liepeen mukaan kirjailija on ollut tuottelias (s. 1959) ja saanut arvostettuja kirjallisuuspalkintoja. JW kasvoi uskovaisessa adoptioperheessä. Tämä uskovaisosuus onkin romaanissa parasta, hieman karrikoitua, mutta hauskaa - ulkopuolisesta, ei välttämättä siinä helvetissä asuvasta.
Nuoruuden teos, julkaistu 1985, Suomessa ilmeisesti vasta 2007. Sai loistavat arvostelut ja Whitbread-palkinnon vuoden parhaasta esikoisesta. Mielestäni vähän sekava kerronnaltaan, lesbiset aihiot eivät nykyään herätä intohimoja tai huomiota varmaankaan kuten julkistamisen aikoihin, itse asiassa niitä vain sivuttiin kainohkosti. "Taiteellinen" pursunta hieman ärsytti, uskovaisyhteisön ja kyseisten yksilöiden touhut oli kuvattu kutkuttavasti. Luultavasti Catsy ei nauraisi .. minulle lajityypillisyys oli niin etäistä, että virnistelin.
En muista kirjailioita mutta tässä lista:))
1:Silkkihansikkaat.
2:Mahdoton.
3:Suru ja Rakkaus.
4:Miesten Pelko.
5:Sitten paras = Kaksi Haltiaa (Fantasiaa kahden haltia naisen rakkaudesta,Kannattaa lukea jos haluaa itkeä)
alkoi kiinnostaa heti, vaan en onnistunut löytämään siitä mitään tietoa..
Netistä löytyy tietoa ja kirjastoista kysyä infosta.
Mistäs tuosta kirjasta löytyy tietoa? Ei ainakaan noilla hakusanoilla netistä, myöskään alueen kirjastoissa ei tätä kirjaa ole... Kovasti kyllä tahtoisin lukea sen!
Se on surullista:(( En sitten tiedä onko sitä kaikissa kirjastoissa, Voit kokeilla ostaa netistä tai suomalaisesta kirjakaupasta:)) Voisin kai lukea sen uudestaan ja laitan sitten kirjailiankin tänne ehkä se sitten löytyy:))
Z-rakkaustarina - Vigdís Grímsdóttir
Jos kertositte vähän juontakin vaikka :))
Vaikka päähenkilöstä jotain,esim ikä tms.
Kiitoksia jos joku viitsii :)
netistä!
Kaksi parasta aiheeseen liittyvää kirjaa ovat mielestäni Helene de Monferrandin Heloisen ystävät ja Suzannen päiväkirja.Jälkimmäinen on edellisen jatko-osa.Löytyy kirjastosta suht helposti.