Neuvoja hakemassa

Kuinka saan helpoiten lihan ja muut kuonat kallosta pois keittämisen jälkeen?
Muurahaispesään vieminen on tehokas keino, mutta kun nyt on talvi eivätkä murkut siksi ole kovin aktiivisia.
Yksi neuvo oli että pistää ulos roikkumaan niin että linnut puhdistaa kallon, mutta kuinka puhdasta jälkeä siitä syntyy?
3477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vaikka olisikin mahdollisuus jossain vaiheessa.
Kerran vein ja seuraavana päivänä supit ja ketut kaivo pois. Onneksi eivät jaksaneet raahata kymmentä metriä pidemmälle. Seuraavaksi sidoin sarvipään rautalangalla puuhun ja pesään. Viikonpäästä tulin katsomaan ja lanka oli purtu poikki ja pää viety. Löysinkin pään sattumalta puuhommissa pahoin hiirien syömänä vasta seuraavana kesänä noin sadan metrin päästä pesältä.

Että se siitä. Niin katosi iso hauen pääkin kerran pesästä ja sille tielleen meni.
En ymmärrä miten muurahaispesissä jotkut saa trofeet pysymään mutta liekö vain hämeessä jossa ne katoaa:)

Tämä muurahaisista mutta teinpä kerran hirven ja peuran päitä kesällä niinkin epämiellyttävällä tavalla että annoin päiden olla kesäkuumalla avonaisessa säkissä jolloin kärpäset tekivät tehtävänsä ja muutaman viikon hautumisen jälkeen toukat olivat syöneet pehmeät osat niinkin pehmeiksi että paine pesurilla huuhtoessa lähti loputkin ja jäljelle jäi siisti kallo. Miinuksena helvetin paha haju työstämisen aikana ja se toukkien määrä. Niillä olis useampi pilkkimies talven ahvenet pilkkiny kummasti:)

Tässä nyt ei kummempaa vastausta tullut sinun kysymykseen mutta asiaa liipaten kuitenkin.

Äänestä
  • on käyttää painepesuria josta tulee kuumaa vettä. sillä olen jo kymmeniä hirvenpäitä putsannut.

    Äänestä

laimiaa vetyperoksidi liuosta saaviin ja upota kallo sinne (ei sarvia sinne :D). sielä annat muhia niin johan valakiaa. Eikä sarvet kärsi värin haalenemisesta. Laimiaa vetyperoksidia ei ole vaikea hankkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kallo trofee kirjoitti:

Kuinka saan helpoiten lihan ja muut kuonat kallosta pois keittämisen jälkeen?
Muurahaispesään vieminen on tehokas keino, mutta kun nyt on talvi eivätkä murkut siksi ole kovin aktiivisia.
Yksi neuvo oli että pistää ulos roikkumaan niin että linnut puhdistaa kallon, mutta kuinka puhdasta jälkeä siitä syntyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu