Noidutaan jotain kivaa

Thvol

Olisiko mahdollista tehdä yhteinen taika magiapalstan seuraajien toimesta.
Taian voima olisi varmaankin suuri jos tarpeeksi moni sen tekoon osallistuisi.
Kiinnostuneet voisivat antaa ideoita mitä taikoa.

26

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zatani

      Jooo!;semmoinen Taika että pääsee Noitsukka pois noista kummikuskeista ja tulis mun luokse Astraalisena pitää kivaa;),eikä olisi riemulla rajaa kun Noitsukka meikäläisellä ajaa.
      T:WildChild.

      • Noita-Nainen.

        Joo, voisittekin ihan oikeasti yrittaa taikoa naita "hairikkohemmoja" makeen...niiden seura on ruvennut kaymaan suoraan sanottuna aika stressaavaksi...


    • kirjokansi
      • Rev

        Ei saatana. Meikä diggaa. Tää on hyvä juttu!

        Taikurin hommissa ahneus onkin yksi sudenkuoppa, johon kiitollisuustanssi on hyvä vastalääke.

        Takuulla vedän kiitollisuustanssin jossain tänään.


    • Zatani
    • Dzinni

      magia, musta. Noituus; nekromantia eli kuolleiden esiin manaaminen ja muut epätavallisten voimien väärin käyttämiset itsekkäässä tarkoituksessa. Tätä väärinkäyttöä voi sattua sitä tietoisesti tahtomattakin; se on kuitenkin luettava »mustan» magian piiriin kuuluvaksi, milloin tahansa saadaan aikaan ilmiöitä vain ihmisen omaksi tyydytykseksi.

      magia, seremoniallinen. Rosenkreuziläisten ja muiden mystikoiden esityksen mukaan kabbalististen rituaalien mukainen magia perustui ihmistä henkisesti korkeampien Voimien esiin kutsumiseen sekä olemisen asteikossa häntä itseään paljon alempana olevien elementaalien hallintaan.

      magia, valkoinen, eli hyvää vaikuttava magia, on jumalaista magiaa, vailla itsekkyyttä, vallan-, kunnian- ja rikkauden himoa, ja se pyrkii tekemään vain hyvää maailmalle yleensä ja varsinkin naapurille. Pieninkin yritys käyttää epätavallisia voimiaan omaksi nautinnokseen tai edukseen muuttaa nämä voimat noituudeksi eli mustaksi magiaksi.

    • Rev

      Hyvä idea, jos vaan taiasta päästään sopuun!

      Jotain kaikkia osallistujia yhteisesti hyödyttävää se voisi minusta olla.

      Rahaa en kuitenkaan lähtisi taikomaan, enkä mitään muutakaan selkeästi itsekästä. On alkanut vähän toi musta magia pännimään.

      • kirjis

        Tyynempää ja seesteisempää virtailua? Enempi loivia kaaria ja pyöreitä liikkeitä kuin jyrkkiä kulmia?

        Toteutus: esim. torstai-ilta tai vaihtelevasti, sen tai tämän lajin meditaatiota mikä kullekin sopii ja harrastaa, visualisaatioita tms?


    • Qad

      Höpö höpö - ei mitään kultaa eikä kunniaa, vaan voitaisiin taikoa ihmiset kiinnostumaan enemmän asioista joista he eivät saa välitöntä aineellista hyötyä itselleen. Poispäin materialismista nääs. ;)

      • Vargtimmen

        ... jos jotenkin niin vois taikoo ettei yrjöttäis jo pelkkä sana, niin sillon kai kannattais taikoo ihmisille takaisin toi itsetärkeyden menettäminen ?


    • Thvol

      Ehdotan, että tehdään jompikumpi taioista
      ”Tahdomme oppia magiaa” tai ”Tahdomme valaistua”
      Jos ehdotukseni ovat mielestäsi hyviä niin laita pari riviä ja kerro kumpaa kannatat.

      • Flouhi

        ... (lisää) magiaa!


    • mulle...

      7 oikein Lotossa! (Sit kun on jättipotti)

      • Saag Paneer

        >>7 oikein Lotossa! (Sit kun on jättipotti)


      • tietysti
        Saag Paneer kirjoitti:

        >>7 oikein Lotossa! (Sit kun on jättipotti)

        haisemaan!


      • helppoa!
        tietysti kirjoitti:

        haisemaan!

        1. Hanki rokkapurkki.

        2. Syä se.

        3. Odota.

        4. Haise.


      • vaan, mutta
        helppoa! kirjoitti:

        1. Hanki rokkapurkki.

        2. Syä se.

        3. Odota.

        4. Haise.

        "pistää haisemaan" on kuvaannollinen ilmaisu!


      • helppoa!
        vaan, mutta kirjoitti:

        "pistää haisemaan" on kuvaannollinen ilmaisu!

        ...ottamalla herneet ulos nenästäsi.


      • ole...
        helppoa! kirjoitti:

        ...ottamalla herneet ulos nenästäsi.

        herneitä! Mä haluun vain sen lottovoiton!


      • kirjis
        Saag Paneer kirjoitti:

        >>7 oikein Lotossa! (Sit kun on jättipotti)

        Reilu diili, jota pikkulunnut laulelevat kun latvoistä päähän putoilevat: puolet itelle ja puolet mualimalle.

        Lisäksi vielä vilosohvin varovainen ehdotelma, jollei maailmanpuolikkaalle vielä parempaa ideaa keksi: säätiö- tai muu vastaava viritelmä helpottamaan köyhien kaupunkielättien maallepaluuta ekoyhteisöihin ymv. kivoihin hurskasteluhommiin (http://4g.rihmasto.fi/).


      • Saag Paneer
        kirjis kirjoitti:

        Reilu diili, jota pikkulunnut laulelevat kun latvoistä päähän putoilevat: puolet itelle ja puolet mualimalle.

        Lisäksi vielä vilosohvin varovainen ehdotelma, jollei maailmanpuolikkaalle vielä parempaa ideaa keksi: säätiö- tai muu vastaava viritelmä helpottamaan köyhien kaupunkielättien maallepaluuta ekoyhteisöihin ymv. kivoihin hurskasteluhommiin (http://4g.rihmasto.fi/).

        >>Reilu diili, jota pikkulunnut laulelevat kun latvoistä päähän putoilevat: puolet itelle ja puolet mualimalle.>Lisäksi vielä vilosohvin varovainen ehdotelma, jollei maailmanpuolikkaalle vielä parempaa ideaa keksi: säätiö- tai muu vastaava viritelmä helpottamaan köyhien kaupunkielättien maallepaluuta ekoyhteisöihin ymv. kivoihin hurskasteluhommiin


      • Saag Paneer
        tietysti kirjoitti:

        haisemaan!

        Mihin siinä lottopottia tarvitaan?


      • kirjis
        Saag Paneer kirjoitti:

        >>Reilu diili, jota pikkulunnut laulelevat kun latvoistä päähän putoilevat: puolet itelle ja puolet mualimalle.>Lisäksi vielä vilosohvin varovainen ehdotelma, jollei maailmanpuolikkaalle vielä parempaa ideaa keksi: säätiö- tai muu vastaava viritelmä helpottamaan köyhien kaupunkielättien maallepaluuta ekoyhteisöihin ymv. kivoihin hurskasteluhommiin

        Mä en laske asioita enkä varsinkaan puolikkaita rahassa, vaan sorvaan diilit parhaan taitoni, viisauteni ja oveluuteni mukaan, sen minkä tasapaino antaa ja sallii. Mutta maailma ja maailmalliset laskee rahassa, ja minkäs teet. Annetaan niillekin (ainakin) mahdollisuus, edes vähän viisastua, tasapainottua.

        Ekoyhteisöjä voi toki perustaa ilman lottovoittaja ja säätiöitä ja myös perustetaan, mutta jos jokua haluaisi lottovoitollaan tai muulla tsydeemillään sitä hommaa vähän helpottaa ja nopeuttaa, esim. perintöverojen ja sen semmoisten suhteen, niin ei ainakaan meikä panis pahitteekseen. Mitään keneltäkään tietenkään vaatimatta. Uskon mahdollisuuksien antamiseen ja mahdollisuuksista muistuttamiseen, mutta siihen loppuu mun vastuuni ihmiskunnan suhteen.


    • Thvol

      Ehdotan, että yhteinen taika ”haluamme oppia magiaa” tehdään 26.12 klo 18.00.
      Taian voi tehdä esim. tekemällä ensin piirin, jonka jälkeen kutsutaan elementit ja jumaluudet ja taian tekoon osallistuvat. Tämän jälkeen voit tehdä varsinaisen taian mieleiselläsi tavalla.

    • pohjat!

      Tehdään sellainen taika, että vast´edes kaikki toiveemme toteutuvat.

    • vaikka..

      Harry Potter? Sieltä sais hyvii idiksii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      153
      11018
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4215
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3978
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      195
      3653
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3476
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3330
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1295
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      988
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      944
    Aihe