Kannettavan äänipiiri/äänentuottaja on "AF9015 BDA Device Realtek High Definition Audio". Äänet kuuluvat ja toimivat OpenSusen versiossa 10.2 suoraan asennuksen jälkeen ilman käyttäjän toimenpiteitä, mutta Ubuntuissa (esim. 7.10) ei äänet toimi suoralta kädeltä, enkä tiedä, mitä asetuksia tulisi säätää. Olen kokeillut laittaa mixeristä lisää volyymiä kaikkialle, mihin vain olen vierityspalkin löytänyt, mutta ei auta.
Lähestulkoon peukalo keskellä otsaa syntyneenä kysyisinkin teiltä, kuinka ko. äänipiirin saisi toimimaan myös Ubuntussa?
Lähestulkoon peukalo keskellä otsaa syntyneenä kysyisinkin teiltä, kuinka ko. äänipiirin saisi toimimaan myös Ubuntussa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Kannettavan äänipiiri/äänentuottaja on "AF9015 BDA Device Realtek High Definition Audio". Äänet kuuluvat ja toimivat OpenSusen versiossa 10.2 suoraan asennuksen jälkeen "
Voisihan nuo konfikset tarkistaa, ehkäpä sitten itse löydät sen missä mättää.
Koitapa kuitenkin myös katsoa, miten erilaisia Linuxeja on mahdollisesti asennettu kannettavaasi.
Tällaisia sivustoja, joissa kerrotaan jakelujen asennuksesta erilaisiin laitteisiin on mm. tuxmobil.org sekä Linux on Laptops
PS. SuSE käyttänee oletuksena KDE-työpöytää? Ubuntu taas perustuu Gnome-työpöytään.