MS SQL Server 2000

BilinSQL

Meinaa jokseenkin keittää ylitse tuon SQL serverin kanssa, joten auttakeehan ennenkuin tosissaan keittää ja koneet lähtee lentoon.

Kaksi konetta ensimmäisessä W2K SP4 SQL server 2000, SQL serveriä tarvitseva softa.

Toisessa WXP SP2 SQL server 2000 SQL serviä tarvitseva softa.

- Molemmat puhtaita koneita eli juuri asennetut käyttikset yms...
- Kaikki asennukset tehty adminina
- Koneissa kolme käyttäjää administrator, toinen admin käyttäjä ja power user
- W2K kaikki toimii ok ilman mitään säätöä.
- WXP toimii ainoastaa administrator tunnuksilla, joilla kaikki on asennettu. Vika on helpoin todeta siten että ottaa enteprice managerin auki ja kas XP koneessa luotuja ryhmiä joiden alla on kannat yms ei ole näkyvissä kuin Administrator käyttäjällä. W2K oli käyttäjä mikä tahansa niin kaikki näkyy kuten pitääkin.

Miten siis saan XP koneen SQL serverin myös näyttämään kaikilla käyttäjilla kaikki tietokannan toiminnot, säädöt, taulut yms...?
Kaikilla kolmella käyttäjällä saa olla täydet oikeudet kantaan, joten mistä alan säätämään?

SQL serverin securityyn olen jo lisännyt Windows käyttäjät ja win autentication on käytössä. Käyttäjille myös napsuteltu kaikki oikeudet, mutta ei vain tule toimivaksi rebooteista ja vit¤%¤sta huolimatta.

Huom.
- Kantaa en voi vaihtaa
- XP konetta ei olla aikeissa päivittää W2K tai Vista

2

481

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotarepO

      Nuo käyttöoikeudet on enemmänkin mikrotuen asioita, eli en ole tämän alan asiantuntija.

      Periaate on kuitenkin se että luot joukon Windows-käyttäjiä (normaalisti domainin Active Directoryyn) ja liität kaikki samaan ryhmään, vaikkapa 'SQL Server Users'. SQL Serverissä sitten annat tälle kyseiselle ryhmälle kaikki oikeudet tietokantaasi.

      Näin tuo Windows Authentikointi käsittääkseni toimii. Administraattorilla on aina oletusarvoisesti kaikki oikeudet eli siksi tuo tunnus toimii aina.

      Periaatehan tuossa on se että erkkikään ei jaksa antaa oikeuksia jokaikiselle käyttäjälle erikseen, varsinkin jos on vielä olemassa eri oikeuksin varustettuja käyttäjiä (puhumattakaan siitä kun oikeuksia pitää myöhemmin poistaa, muuttaa ja lisätä tarpeen mukaan, eli ryhmän muutos AD:ssä ja se on siinä). Siksi homma on tarkoitus hoitaa windows-käyttäjäryhmien kautta.

    • niin ehkä

      Liitä kaikki käyttäjät koneen administrators-ryhmään, niin oikeudet pitäisi tulla.

      Oikeassa elämässä tietokantoja pitäisi pyörittää user-tason tunnuksilla ja luvittaa tarvittavat oikeudet ryhmille. User-tason tunnukset liitetään näihin ryhmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2034
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      70
      786
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      547
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    9. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    10. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      495
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      109
      451
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe