Hei, ajattelin ostaa joululahjaksi akryyliväreillä maalaavalle kaverilleni pari sivellintä. Olen itsekin maalannut joskus öljyväreillä, mutta akryylisiveltimistä en tiedä. Millainen sivellin on paras akryylimaalaukseen? Mikä materiaali, ja mitä kokoja suosittelette, jos ostan muutaman? Kaverini maalaa mm. interiöörejä, joskus maisemiakin.
Kiitos avusta!
Kiitos avusta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näädänkarvaiset ovat parhaat, joskin myös kalleimmat. Mutta voithan ostaa vaikka vain pari, isomman ja pienemmän. Hyviä pensseleitä ei koskaan ole liikaa. Auttaisi, jos vähän vakoilisit, mitä kokoja hänellä jo on, että löydät todella onnistuneet.
nuo keinokuituisetkin, esimerkiksi:
http://www.articano.fi/products.php?p=b5ba51
Mainospuheiden mukaan hyviä, mutta niinhän ne aina...Onko jollain kokemuksia?
Keinokuituiset voivat tuntua ihan hyvältä käytössä, mutta menevät nopeammin huonoksi. Näädänkarvaiset ovat todella kestäviä (en uskalla sanoa että ihan ikuisia, mutta todella kestäviä käytössä hyvin hoidettuina), joten siksi suosittelisin sellaisen ostamista, jos hyvän lahjan haluaa antaa.
Kiitos tiedoista molemmille! Ajattelin ostaa ainakin pienen näädänkarvaisen (vaikka kokoa 2) yksityiskohtien maalaukseen. Kun olen katsellut siveltimiä, olen vähän ymmälläni. Luonnonmateriaaleista on näädän lisäksi härkää ja sikaa, sitten näädän ja keinokuidun yhdistelmää, varmaan on vielä muutakin, sitten on tietysti keinokuitua, joka ei tunnukaan hyvältä. Ovatko härkä- ja sikasiveltimet akryylikäytössä hyviä?
Millainen tyyli kaverillasi on ?
(karkea,hieno, pikutarkka,huomaamaton)...
Eri siveltimet tuottavat erilaista jälkeä myös akryylissä..
Itsehän suosin kolbrin näädänkarva siveltimiä. Harjakset pysyvät hyvässä muodossa ja todella tasaista jälkeä saa aikaiseksi. Hintaahan noilla on 12-25 euroa per sivelin/koon mukaan. Kantsii kysyä taiteilijatarvike liikkeestä ennemmin. Ja hmm...kyllä itse valitsisin siveltimen ihan itse kuin se tulisi lahjana.
Markus, mistä ostat siveltimesi? Stockalla Hanart näädänkarvasiveltimet maksavat kahdesta (2,00) Eurosta ylöspäin!! Ei isoinkaan taida maksaa edes 12,00. Öljyvärimaalauksesta tiedän sen verran, että siveltimiin kyllä mieltyy, joistain pitää ja joistain ei, kauheasti merkki ja laatu ei vaikuta, vaan se millaista jälkeä saa aikaan. itse taas tein isoja töitä siinä missä kaverini tekee pienempiä. Hän ei tee kauhean pikkutarkkaa jälkeä, mutta aihepiiristä riippuen tekee joskus myös tarkempaa yksityiskohtaa.
Jos ei osta siveltimiä, niin mikä sitten olisi hyvä lahja? ;)
itse käytän keinokuituisia,koska ne kestävät hyvin jatkuvaa pesua.akryyliväri kovettuu melko nopeasti siveltimen holkin juureen ja kuitu(karva)katkeaa.kolmella eri kokoisella pärjää hyvin.isojen pintojen käsittelyyn käytän halpis siveltimiä,ns lakkasiveltimiä(valk.karkea karva) pesu lievällä saippuavedellä ja kuivaus.akryylin kanssa maalatessa on pesu tärkeää koska helposti siveltimestä tulee korppu ja sitä ei saa enään pehmeäksi.näillä olen pärjännyt viimeiset 15 v.