Mikä olisi rakenteen kestävyyden kannalta sopivin liima? Polyuretaani? vai joku muu?
sellainen mikä pitää taivutuksen..eli ei suoristu ajan kanssa
Vanerin taivutus
5
13979
Vastaukset 5
- ja vellit
Vaneri taipuu vain yhteen suuntaan kerrallaan. Ja se palautuu jossakin määrin aina takaisinpäin vaikka taivuttelisi miten eli pitää lukita jollakin rakenteella. Et kertonut mitä taivuttelet?
Todennäköisesti tarkoitit kuitenkin laminointia. Eli viilujen liimaamista valmiiseen muotoon. Tammer f3 on ainakin tarkoitukseen käytetty. - oikea..
vaneri tai puukaistaleet kannattaa taivuttaa muottiin vedellä kostutettuna, polyuretaaniliimalla liimattaessa puu pitää muutenkin kostuttaa.
- harrastepuuseppä
voi tehdä. riippuu tietysti mihin ja miten jyrkkää mutkaa vaneriin haluat, mutta loivat kaaret ainakin onnistuu hyvin..
http://kirrispuu.suntuubi.com/?cat=20 - alvar aaltopelti
Niin se liima....
Taivuttelen koivuvanerista kaarevaa kaidetta. kaide taipuu 90 astetta noin metrin matkalla. kuivana 9mm koivu vanerit taipuvat juuri ja juuri 'muottiini'. ajatuksenani oli että taivuttaisin 1. vanerin paikalleen> liimaa > toinen vaneri päälle ruuvaten sieltä täältä kiinni liiman kuivuttua uusi kerros, ja niin edelleen. Kysymykseni olisi
1.Kannattaisiko vaneria hiukan kostuttaa > jännittää paikalleen> antaa kuivua, ja sitten vasta liimata, jotta jännitys pienenisi?
2. minkälaista liimaa suosittelette? (kaide koivua, ja tulee sisäkäyttöön) - TiteBond
Polyuretaani varmaan käy, samaten epoksi mutta on sotkuista ja isoimpina määrinä kallistakin.
PVA-tyyppisistä suosittelisin TiteBondia, joka on tyypiltään "aliphatic resin glue". PVA liimaa se käytön kannalta on mutta sillä tavoin vähän muutettua että kovettuu täysin kovaksi.
Tuon TiteBond originalin lisäksi on tullut muutamia muitakin muunelmia, esim TIteBond extend, jolla on vähän pitempi avoin aika ja muistaaksen joku toinen versio, joka kestää kosteutta paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17975- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44858Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607