Mikä olisi rakenteen kestävyyden kannalta sopivin liima? Polyuretaani? vai joku muu?
sellainen mikä pitää taivutuksen..eli ei suoristu ajan kanssa
Vanerin taivutus
5
13269
Vastaukset
- ja vellit
Vaneri taipuu vain yhteen suuntaan kerrallaan. Ja se palautuu jossakin määrin aina takaisinpäin vaikka taivuttelisi miten eli pitää lukita jollakin rakenteella. Et kertonut mitä taivuttelet?
Todennäköisesti tarkoitit kuitenkin laminointia. Eli viilujen liimaamista valmiiseen muotoon. Tammer f3 on ainakin tarkoitukseen käytetty. - oikea..
vaneri tai puukaistaleet kannattaa taivuttaa muottiin vedellä kostutettuna, polyuretaaniliimalla liimattaessa puu pitää muutenkin kostuttaa.
- harrastepuuseppä
voi tehdä. riippuu tietysti mihin ja miten jyrkkää mutkaa vaneriin haluat, mutta loivat kaaret ainakin onnistuu hyvin..
http://kirrispuu.suntuubi.com/?cat=20 - alvar aaltopelti
Niin se liima....
Taivuttelen koivuvanerista kaarevaa kaidetta. kaide taipuu 90 astetta noin metrin matkalla. kuivana 9mm koivu vanerit taipuvat juuri ja juuri 'muottiini'. ajatuksenani oli että taivuttaisin 1. vanerin paikalleen> liimaa > toinen vaneri päälle ruuvaten sieltä täältä kiinni liiman kuivuttua uusi kerros, ja niin edelleen. Kysymykseni olisi
1.Kannattaisiko vaneria hiukan kostuttaa > jännittää paikalleen> antaa kuivua, ja sitten vasta liimata, jotta jännitys pienenisi?
2. minkälaista liimaa suosittelette? (kaide koivua, ja tulee sisäkäyttöön) - TiteBond
Polyuretaani varmaan käy, samaten epoksi mutta on sotkuista ja isoimpina määrinä kallistakin.
PVA-tyyppisistä suosittelisin TiteBondia, joka on tyypiltään "aliphatic resin glue". PVA liimaa se käytön kannalta on mutta sillä tavoin vähän muutettua että kovettuu täysin kovaksi.
Tuon TiteBond originalin lisäksi on tullut muutamia muitakin muunelmia, esim TIteBond extend, jolla on vähän pitempi avoin aika ja muistaaksen joku toinen versio, joka kestää kosteutta paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225494- 324810
- 282731
- 342354
- 372058
- 152008
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191647- 121601
- 231472
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons251449