Vanerin taivutus

sorbola

Mikä olisi rakenteen kestävyyden kannalta sopivin liima? Polyuretaani? vai joku muu?
sellainen mikä pitää taivutuksen..eli ei suoristu ajan kanssa

5

13986

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja vellit

      Vaneri taipuu vain yhteen suuntaan kerrallaan. Ja se palautuu jossakin määrin aina takaisinpäin vaikka taivuttelisi miten eli pitää lukita jollakin rakenteella. Et kertonut mitä taivuttelet?
      Todennäköisesti tarkoitit kuitenkin laminointia. Eli viilujen liimaamista valmiiseen muotoon. Tammer f3 on ainakin tarkoitukseen käytetty.

    • oikea..

      vaneri tai puukaistaleet kannattaa taivuttaa muottiin vedellä kostutettuna, polyuretaaniliimalla liimattaessa puu pitää muutenkin kostuttaa.

    • harrastepuuseppä
    • alvar aaltopelti

      Niin se liima....

      Taivuttelen koivuvanerista kaarevaa kaidetta. kaide taipuu 90 astetta noin metrin matkalla. kuivana 9mm koivu vanerit taipuvat juuri ja juuri 'muottiini'. ajatuksenani oli että taivuttaisin 1. vanerin paikalleen> liimaa > toinen vaneri päälle ruuvaten sieltä täältä kiinni liiman kuivuttua uusi kerros, ja niin edelleen. Kysymykseni olisi

      1.Kannattaisiko vaneria hiukan kostuttaa > jännittää paikalleen> antaa kuivua, ja sitten vasta liimata, jotta jännitys pienenisi?

      2. minkälaista liimaa suosittelette? (kaide koivua, ja tulee sisäkäyttöön)

    • TiteBond

      Polyuretaani varmaan käy, samaten epoksi mutta on sotkuista ja isoimpina määrinä kallistakin.

      PVA-tyyppisistä suosittelisin TiteBondia, joka on tyypiltään "aliphatic resin glue". PVA liimaa se käytön kannalta on mutta sillä tavoin vähän muutettua että kovettuu täysin kovaksi.

      Tuon TiteBond originalin lisäksi on tullut muutamia muitakin muunelmia, esim TIteBond extend, jolla on vähän pitempi avoin aika ja muistaaksen joku toinen versio, joka kestää kosteutta paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe