Vanerin taivutus

sorbola

Mikä olisi rakenteen kestävyyden kannalta sopivin liima? Polyuretaani? vai joku muu?
sellainen mikä pitää taivutuksen..eli ei suoristu ajan kanssa

5

13978

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja vellit

      Vaneri taipuu vain yhteen suuntaan kerrallaan. Ja se palautuu jossakin määrin aina takaisinpäin vaikka taivuttelisi miten eli pitää lukita jollakin rakenteella. Et kertonut mitä taivuttelet?
      Todennäköisesti tarkoitit kuitenkin laminointia. Eli viilujen liimaamista valmiiseen muotoon. Tammer f3 on ainakin tarkoitukseen käytetty.

    • oikea..

      vaneri tai puukaistaleet kannattaa taivuttaa muottiin vedellä kostutettuna, polyuretaaniliimalla liimattaessa puu pitää muutenkin kostuttaa.

    • harrastepuuseppä
    • alvar aaltopelti

      Niin se liima....

      Taivuttelen koivuvanerista kaarevaa kaidetta. kaide taipuu 90 astetta noin metrin matkalla. kuivana 9mm koivu vanerit taipuvat juuri ja juuri 'muottiini'. ajatuksenani oli että taivuttaisin 1. vanerin paikalleen> liimaa > toinen vaneri päälle ruuvaten sieltä täältä kiinni liiman kuivuttua uusi kerros, ja niin edelleen. Kysymykseni olisi

      1.Kannattaisiko vaneria hiukan kostuttaa > jännittää paikalleen> antaa kuivua, ja sitten vasta liimata, jotta jännitys pienenisi?

      2. minkälaista liimaa suosittelette? (kaide koivua, ja tulee sisäkäyttöön)

    • TiteBond

      Polyuretaani varmaan käy, samaten epoksi mutta on sotkuista ja isoimpina määrinä kallistakin.

      PVA-tyyppisistä suosittelisin TiteBondia, joka on tyypiltään "aliphatic resin glue". PVA liimaa se käytön kannalta on mutta sillä tavoin vähän muutettua että kovettuu täysin kovaksi.

      Tuon TiteBond originalin lisäksi on tullut muutamia muitakin muunelmia, esim TIteBond extend, jolla on vähän pitempi avoin aika ja muistaaksen joku toinen versio, joka kestää kosteutta paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1388
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      58
      884
    3. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      870
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      115
      854
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      52
      734
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      691
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      48
      576
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      54
      553
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      111
      521
    Aihe