Mikrofoni + tietokone

Osaisko joku neuvoa että kun olen ostanut Vocopro Mark 14 microfonin jossa on tuo 6,5mm liitin joka käy vahvistimeen. ostin jo sellaisen liittimen jossa toinen pää on se 3,5mm joka menee tietokoneeseen mutta en saa sitä jotenkin toimimaan. Nyt tarvisi osaavaa apua tuohon! Pliis auttakaan
1238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos mikrofonisi on dynaaminen se pitää kytkeä L kanavaan (plugin päähän palloon tai kartion)ja pitempään loppuosaan ground.R kanava jätetään kytkemättä (electret mikin tarvitsema käyttöjännite).

Dynaaminen mikki tarvitsee 20dB boost asetuksen,jolloin herkkyys melkein riittää.

Kun R kanava on kytketty mikrofoniin se tahtoo työntää tai vetää mikin kalvon kiinni jolloin se ei toimi.

PC on suunniteltu lähinnä electret mikeille joista tulee suurempi ulostulosignaali.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarvitsee apua kirjoitti:

Osaisko joku neuvoa että kun olen ostanut Vocopro Mark 14 microfonin jossa on tuo 6,5mm liitin joka käy vahvistimeen. ostin jo sellaisen liittimen jossa toinen pää on se 3,5mm joka menee tietokoneeseen mutta en saa sitä jotenkin toimimaan. Nyt tarvisi osaavaa apua tuohon! Pliis auttakaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu