Heippa
Tietääkö kukaan miten "silmälasiliinoja" eli mikrokuituliinoja pitäis pestä vai pitääkö niitä edes pestä?
silmälasit/mikrokuituliinojen pesu?
7
12112
Vastaukset
- fsf
Itselleni optikkoliikkeessä kertoivat, että pesuun kannattaa käyttää mietoa saippuaa (ja luonnollisesti sitten huuhtoa saippua kunnolla pois).
- pyyhkeitä
saa pestä, mutta HUUHTELUAINETTA EI SAA KÄYTTÄÄ, se poistaa antistaattisuuden, joka kuuluu olennaisesti ko.liinaan
- puhtaatlasit
tuolla optikkoliike.fi sivulla oli ainakin hyvät ohjeet. mikrokuituliinan voi pestä pesukoneessa.
- marjutvii
Olen pessyt kyllä pesukoneessa aina mutta ilman voimakasta pesuainetta. Isompi ongelma minulla noiden peijakkaan liinojen kanssa on se kun ne tuppaa hukkumaan ☺. Olen tilannut http://optikkoliike.fi/ sivulta ja laadukkaita ovat. Pieni raha kunnollisista liinoista kun linssit maksoivat paljon.
- fghdgfhgfhghgfh
Minulle silmälasiliinoja on kertynyt iso kasa. Laitan niitä aina pesupussissa pesukoneeseen muun pyykin seassa 60 asteeseen. En käytä muutenkaan huuhteluainetta.
Silmälasin pesunesteen sekoitan itse laittamalla muutaman tipan tiskiainetta veden sekaan ja pieneen pumppupulloon. Tämän ohjeen on antanut optikkoliikkeen työntekijä. Hyvin on toiminut.- Ulla-2
Koneessa olen pessyt 60 asteessa ja käyttänyt tätä puhdistukseen eli tippa suihkepulloon.
http://coldenstore.suomalainenverkkokauppa.fi/tuote/6/ldc-tiski-ja-kevytpuhdistusaine-kasisaippua-1-litra
- pppp78
Pesen tavallisessa 60 asteen pesussa, huuhteluainetta en käytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692713
- 632654
- 681792
- 241617
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91480- 151392
- 381233
- 401203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197