Tänne vois perustaa semmosen äijien "Parta ja karvat"-palstan, jossa myö karvaset äijät voitas ylistää itteämme ja haukkua palliensa ajelijoita ja myös ihan asiallisesti neuvvoo toisiamme parran ja karvotuksen hoidosta ja niihin liittyvistä ongelmista ja ilosista puolista.
Parta ja karvat
4
1093
Vastaukset
- Parta-noviisi
Tosiaankin olisi edes jostain hyvä löytää keskustelua aiheesta parta tai sen hoitaminen. Kun en tahdo ite ainakaan löytää vinkkejä edes sen ajelemisesta, kasvattamisesta puhumattakaan.
Onko tämä jotain sellaisia aikamme viimeisimpiä tabuja?
"Kyllähän jokainen mies itse partansa kanssa pärjää.."
Täytyy kyllä sanoa, että itelleni parran ajaminen on ollut aina yhtä tuskaa, ihan oikeasti. 10 vuotta sitä on pitänyt kutakuinkin päivittäin höylätä, jottei olisi ihan rantarosvon näköinen, ja joka kerta kun kaulalta tai leuan alta ajaa partaa, alkaa iho punottamaan, nousee näpyille ja kirvelee niin saatanasti. Omaisuus on mennyt aineisiin, joilla jälkimaininkeja voi vähän hillitä. ..eikä tuloksilla voi hurrata.
Jos partaa ei aja, ei ongelma ole vain kosmeettinen. Paidan kaulukset nimittäin takertuvat jotenkin veemäisesti karvoihin ja tämä lisää ihon ärsytystä hirveästi.
Myöskään se, tapahtuiko ajo partakoneella vai höylällä, ei sinänsä tunnu vaikuttavan asiaan lainkaan. Molemmat repii herkän ihon rikki, eikä siinä auta mitkään selitykset, että "kyllä se siitä parkkiintuu". Niin ei vain käy.
Itse olen nykyisin ajellut partaani vain ja ainoastaan saunassa. Ihon hiotessa ja kosteuden tiivistyessä karvoihin, ne pehmenevät hyvin. Silti joudun olemaan varovainen.
Salainen aseeni on kuitenkin jääkylmä vesi. Parran ajon jälkeen jäädytän käsiäni hetken jääkylmässä vedessä ja kun kädet on kylmät, alan lappaa sitä vettä myös kasvoille ja kaulalle. Tämä konsti tepsii yleensä, mutta jos ajaminen on "epäonnistunut", eli jotain ongelmakarvoja jäänyt sojottelemaan, ja aluetta on pitänyt höylätä enemmän, voi tämäkin olla turhaa.
Ihan oma lukunsa ovat tosiaankin epämäärisiin suuntiin sojottavat seipäät tuolla kaulassa, ja niiden onnistunut ajaminen. Siitä puhuminen tässä yhteydessä olisi kuitenkin jo niin hifistelyä, että vaikka sitten ensi postauksessa.
Tilanne tuli siis siihen pisteeseen, että nyt kokeilen kasvattaa partaa (vaimon vastalauseista huolimatta). Ajatus on, että trimmaaminen, on merkittävästi kivuttomampaa kuin ajaminen. Näin ollen kuulisin mielelläni myös muiden kohtalotovereiden mietteitä asiasta tai aiheesta:
PARTA.- "Mehtäläinen"
Moi, kylläpä kuulostaa tutulta. Itsellä olllut välillä pidempi ( mietaa ) mallinen parta välillä lyhyt 3-4 mm kokoparta kuitenkin, kaikkineen noin kahdeksan vuotta. Braunin yms trimmerit on aika käteviä, ja terävät sakset. Kyllä jos vähänki tuuheampaa paksua karvaa tyrkkää parin päivän välein saksia kaipaa, yksittäiset karvat sojottaa minne tahtoo.
Kyllä kivutonta on työlästä kuitenkin, kokonaisuutena sanoisin etttä vaivattomampaa. Itsellä kun ei partaa aikanaan ollut niin kahdesti päivään kun hankasi koneella tai höylällä niin tasainen punoitus ja kirvely. Ei enää, joku joskus irvailee, no ei haittaa kyllä yli 50 v on jo itsetunto sen verran kohdallaan oltava että itse oman partani kannan.
ittel on kans tosiherkkä iho ,ostin hiustenleikkuu koneen jää kyl milli mut ei ärsytä ihoa,ja voi sen ajaa välil höyläl siistiksi,mut en kyl aja talvisin sillon oon semmonen peikkomainen pitkätukka
- Viikset vain
Parrasta ja muistakin ihokarvoista sekä niiden poistamisesta tai jättämisestä keskustellaan tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3968
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4102746Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys172168Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1112135- 1091707
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321521Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861210Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1961165Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491151Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601053TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201050