Mikä on paras apu siihen? Punoittaa, kuumottaa ja tekee ilmeisesti todella kipeää =(((
antibiootin polttama
peppu, apua!
10522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oletko kokeillut sinkkivoidetta? Bebanten? Apteekista vois saada jotain muutakin? Mutta sinkkivoidetta saa normi kaupasta..
mikäli tilanne jo noin paha. Sitä suositellaan "ehkäisevänä" voiteena. Talkkia laittaisin minä.
tai sitten Bepanthen-Sinkki "coktailia".Meillä oli vastasyntyneellä samanlainen tapaus. Iho oli jopa hetken rikkikin pepusta ja noita laitoin.
Talkkia ei missään tapauksessa saa laitta jos peppu jo rikki.
Minä sanoisin,että talkki on se ennaltaehkäisevä ja sinkki on sitten parannuskeino.
mutta vaippa kannattaa vaihtaa mhdollisimman usein, ettei ehdi se pissa poltella niin paljoa
niin pissa ei edes pääse kosketuksiin aran ihon kanssa.
meillä sama tilanne ja ohje oli että zinkosal voidetta paksulti pepulle ja talkkia paljon päälle ettei pisu ja kakka poltA enenmpää!!
sinkkisalvan päälle?
eka sinkkiä ja anna vaik ilmakylpyä hetki ja sitten reipas kerros talkkia ettei pisu mene sinkin sekaan!eikä sinkkiä pestä pois kun kerran päiväs!ja uus heti.. paranee nopeasti!
muutenkaan sinkin sekaan. Sehän hylkii vettä. Koitas pestä paksu kerros vedellä pois kädestä. Ei ihan nopea juttu.
Talkin ja pissan yhdistelmän voin kuvitella olevan puuroa...
Laitoin todellakin paksun kerroksen voidetta, Bepanthenia ja sitten runsaasti talkkia. Aamulla iho oli jo selvästi parempi. Toisaalta, asiaan saattaa vaikuttaa se että antibiootti loppui, eli kakkakaan ei ole enää yhtä polttava.
Mutta uskon kuitenkin että tuo voide talkki yhdistelmä toimii hyvin, vaikka kuulostaakin hassulta =)